Emlak Nabzı

Ayçiçek yağı son 10 günde yüzde 70 zamlandı

Gıda fiyatlarındaki fahiş dalgalanmalara karşı hükümetin alternatif olarak hayata geçirmek istediği Tarım Kredi Kooperatifi marketleri …

Ayçiçek yağı son 10 günde yüzde 70 zamlandı
44 views
04 Nisan 2022 - 11:09
Gıda fiyatlarındaki fahiş dalgalanmalara karşı hükümetin alternatif olarak hayata geçirmek istediği Tarım Kredi Kooperatifi marketleri Diyarbakır’ın değişik noktalarında Vali Münir Karaloğlu’nun da katılımıyla hizmete açıldı. Ancak vatandaş bu marketlerden umduğunu bulamadı.

SIRADAN BİR MARKETTEN BİR FARKI YOK

Vali Karaloğlu’nun iki hafta önce açılışını yaptığı markette 92,5 liradan satışa sunulan 5 litrelik ayçiçek yağının raflarda 155 liraya satılması tüketicileri şoke etti. Vatandaşlar fiyatların piyasayla eş değer olduğunu belirterek, “Yağın fiyatını 10 gün içinde 155 liraya çıkarmışlar.

Oysa bazı yerel marketlerde fiyat araştırması yaptığımızda markalı yağın 140-142 liradan da satışa sunulduğunu gördük. Temel gıda maddeleri arasında yer alan bakliyat ürünleri başta olmak üzere yağ, un, makarna, pirinç, gibi ürün fiyatları da piyasayla eş değer. Normal bir marketten çok bir farkı yok. İndirimli ürün göremedim. Daha ucuz olur diye geldim, ama bir ucuzluk göremedim” dediler.

Bu yılsonuna kadar Diyarbakır genelinde 28 marketin hizmete açılacağı bildirildi.

VATANDAŞLARDAN FİYATLARA TEPKİ!

Tüketicinin talep ve beklentilerini karşılamayan bu marketlerdeki etiket fiyatlarının yerel ve zincir marketlerle aynı olması, hatta bazı ürün fiyatlarının yerel market fiyatlarının bile üstünde olması vatandaşların tepkisine yol açtı. Daha uygun ve ekonomik fiyat bekleyen vatandaşlar özellikle de ay çiçek yağı fiyatlarına tepki gösterdi.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.