Emlak Nabzı

Çifte şampiyonluk… Konut fiyatları ve genç işsizlik

KONUT FİYATI ARTIŞINDA BİRİNCİ Londra merkezli emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank’in Küresel Konut Fiyat Endeksi’ne göre, 2021 yılının son …

Çifte şampiyonluk… Konut fiyatları ve genç işsizlik
27 views
28 Nisan 2022 - 22:05

KONUT FİYATI ARTIŞINDA BİRİNCİ

Londra merkezli emlak danışmanlığı şirketi Knight Frank’in Küresel Konut Fiyat Endeksi’ne göre, 2021 yılının son çeyreğinde konut fiyatlarının en çok arttığı ülke Türkiye oldu.

Raporda, Türkiye’deki yüksek enflasyona dikkat çekilerek, nominal fiyat artışının yüzde 59,6 ama reel fiyat değişiminin (enflasyondan arındırılmış) yüzde 17,3 olduğu belirtildi. Reel fiyat değişiminin en yüksek ölçüldüğü ülke ise Avustralya oldu.
Kısa dalga’da yer alan habere göre, raporda, dünya çapında ev fiyatlarının 2021’de ortalama yüzde 10.3 oranında yükseldiği, artışın 2022’de de sürmesinin beklendiği aktarıldı.

Pandemiden bu yana konut fiyatlarının en çok yükseldiği 10 ülke grafiğinde, Türkiye’deki fiyat artışının sayfaya taşacak kadar yüksek olması da dikkat çekti.

Raporda, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hindistan dahil bazı ülkelerdeki konut fiyatlarının ise küresel trendin aksine düştüğü tespit edildi.

EV GENÇLERİ DE İLK SIRADA

Dünyanın problemi olan NEET (Ev genci) gençliği, Koronavirüs’ün patlak vermesi ve salgınının iş gücü piyasalarında oluşturduğu tahribattan daha fazla etkilenir oldu. 2019 yılı sonu itibarıyla küresel düzeyde genç işsizliği (15-24 yaş) yüzde 13,6 seviyesindeydi. Ancak korona sebebiyle dünya genelinde her altı gençten biri işsiz kaldı.

Türkiye gazetesinden Mahmut Özay imzalı habere göre, yapılan araştırmalarda OECD ülkelerindeki NEET oranlarına bakıldığında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de bu oran yüzde 25 civarında. OECD ortalaması yüzde 12,8. Lüksemburg, İzlanda, Hollanda, İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya, Slovenya ve Çekya, OECD ülkeleri arasında genç işsizliğinin en düşük olduğu ülkeler. Buralarda NEET oranı yüzde 10’un altında.

Türkiye’deki bir diğer problem de üniversiteden yeni mezunların istihdama katılım süreleri uzaması. OECD verilerine göre Türkiye’de yükseköğretim mezunlarının %75’i 4-5 yıl içerisinde istihdama katılıyor. OECD verilerine göre son on yılda Türkiye’deki NEET olan genç nüfusun oranlarında bir düşüş gerçekleşmiş olsa da hâlâ OECD içinde zirvede.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), mesleki eğitimi güçlendirmek ve iş gücü piyasasının aradığı insan kaynağını yetiştirmek için bir süredir büyük çaba sarf ediyor. MEB, bu doğrultuda piyasanın çırak, kalfa ve usta ihtiyacını gideren mesleki eğitim merkezlerine ağırlık verdi. İkinci adım olarak buraların güçlendirilmesi için 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda önemli değişikler yaptı. Maddi düzenlemelerle işveren üzerindeki bazı yükleri hafifletti.

MEB HAREKETE GEÇTİ

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, söz konusu konuya ilişkin olarak, “Atılan adımlarla ülkemizdeki NEET oranı giderek düşecektir” dedi. Bakan Özer şunları kaydetti:

“Bütün dünyada iş gücü piyasasında beceri transferleri ve yeni beceriler kazanma mekanizmaları yükselmeye başladı. Lise ve üstü eğitimleri gençler, zamanla kariyerlerinde değişiklikler yapmak ve yeni beceriler elde etmek istiyorlar. Ülkemizde maalesef bu tip geçişkenliklere imkân veren mekanizmalar çok az. Bu program ile gençlere bu imkânı sağlıyoruz. Kısa sürede yaklaşık 75 bin gencimiz yeni beceriler elde etmek için bu programa başvurdular. Altı ay gibi kısa sürede bu eğitimlerini tamamlayarak iş gücü piyasasında yeni bir kariyer rotası çizebilecekler. Ayrıca bu eğitimleri boyunca da asgari ücretin %30’u kadar da ücret alabilecekler. Bütün bu adımlarla iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağı hızla karşılanabilecek ve beceri transferleri kolaylaşacak.

Diğer taraftan bildiğiniz gibi ülkemizde ne eğitimde ne istihdamda (NEET) olan genç oranı OECD ülkelerine göre yüksek. Bu adımlarla ülkemizdeki NEET oranı da giderek düşecektir.”

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.