Emlak Nabzı

Salgın sonrasın’da emlak sitelerinde en çok arananlar

Salgın sonrasın’da emlak sitelerinde en çok arananlar
127 views
22 Mayıs 2020 - 18:54

Coranavirüs insanların pek çok alışkanlığını değiştirdi. Zingat.com un yaptığı araştırmaya göre emlak sitelerinde en çok arananlar şöyle

Zingat.com, Türkiye’de ilk Corona virüs vakasına rastlanan 11 Mart tarihinin öncesi ve sonrası emlak aramalarını inceledi. 11 Mart sonrası veriler şu şekilde.

Arsa ve arazi emlak aramalarında:

11 Mart sonrası satılık arsa aramaları yüzde 50, tarla aramaları ise yüzde 41 oranında yükseldi. Satılık arsa aramalarında öne çıkan iki bölge Çanakkale ve Balıkesir oldu. Covid-19 ile birlikte Çanakkale’de satılık arsa aramaları yüzde 509, Balıkesir’de satılık arsa aramaları yüzde 306 arttı.

Konutlarda en çok aranan kelimelerde:

Konut arayışında denize sıfır, deniz manzaralı, bahçeli, çatı katı, teras gibi özelliklerin tercih edildiğini ortaya koydu.
11 Mart sonrasında özelliklere göre konut aramalarında “denize sıfır” yüzde 111, “deniz manzaralı” yüzde 100, “bahçeli” yüzde 72, “çatı katı” yüzde 66, “teras” kelimesi yüzde 35 oranında daha fazla arandı.

Prefabrik ev aramalarında en çok arananlar:

11 Mart ve sonrasında yazlık aramaları yüzde 165, prefabrik ev aramaları yüzde 161, müstakil ev aramaları yüzde 56, villa aramaları yüzde 52 ve çiftlik aramaları yüzde 46 daha fazla oldu.

İzmir prefabrik ev aramalarında yüzde 163 lük artışla en çok aranan il oldu. Satılık yazlık taleplerinin yüksek artış gösterdiği üç bölge yüzde 217 ile Didim, yüzde 149 ile Çeşme ve yüzde 145 ile Kuşadası oldu.

Satılık ve kiralık daire emlak  aramalarında

En çok kiralık daire aranan bölgeler Çanakkale ve Bodrum oldu. Acil satılık ev arama oranlarının artış oranı ise yüzde 42’yi buldu. Satılık yazlık taleplerinin yüksek artış gösterdiği üç bölge yüzde 217 ile Didim, yüzde 149 ile Çeşme ve yüzde 145 ile Kuşadası oldu. Kiralık daire aramaları incelendiğinde ise, bu kategoride arama oranlarının en fazla yükseldiği iki bölge yüzde 68 ile Çanakkale ve yüzde 56 ile Bodrum olurken; Zingat.com ziyaretçilerinin satılık daire arayışlarında en yüksek oran yüzde 94’lük artışla Arnavutköy’e ilgi gösterdikleri gözlemlendi.

emlak sitelerinde en çok arananlar bu şekilde

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.