Emlak Nabzı

E-Devlete aktarılan tapu işlemleri hem vatandaşa hem devlete yaradı

E-Devlete aktarılan tapu işlemleri hem vatandaşa hem devlete yaradı
50 views
02 Haziran 2020 - 16:55

E-Devlete aktarılan tapu işlemleri hem vatandaşa hem devlete yaradı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatı ile önceden tapu dairelerinde yapılan haciz, ipotek, satış, bağış, intikal, kişi kimlik bilgilerinin düzeltilmesi, aile konutu şerhi tesisi, Türk vatandaşlığı işlemleri gibi işlemler e-devlete aktarıldı. 3,5 milyon tapu işleminin e-devletten yapılması ile 200 milyona yakın tasarruf sağlanmış oldu.

Tapu işlemlerinin, vatandaşlar ve kurumlar tarafından ilgili tapu müdürlüklerine gitmeden e-devlet üzerinden başlatmak suretiyle yapılabilmesi imkanı sağlandı. Hizmete sunulan elektronik hizmetler kapsamında geçen yıl vatandaşlar ve kamu kurumlarının toplam 3 milyon 535 bin tapu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirildi.

Tapu Müdürlüklerine Gitmeden Bu İşlemleri Yapabilirsiniz.

İcrai Haciz Tesisi,
İpotek Terkini,
İcrai Haciz Terkini,
İpotek Tesisi ve
Satış ve İpotek işlemi gerçekleştirebiliyor.

Tapunun e-devlet uygulamalarını en sık kullanan iller;

İstanbul
Ankara
İzmir
Bursa
Antalya
Konya

MİLYON VATANDAŞIN CEBİNDE, 57 MİLYON DEVLETİN KASASINDA KALDI

E-haciz işlemlerinin elektronik ortama aktarılması ile icra müdürlüklerinde ve tapu dairelerinde büyük tasarruf sağlandı.
Böylece, 5 milyon 380 bin adet belgenin üretilmesi engellendi ve bine yakın personelden de tasarruf sağlanarak personel maliyetinin ortadan kaldırılması, belgelerin üretilmesinin önüne geçilmesi, posta ve zarf maliyetinin ortadan kaldırılması gibi birçok işleme son verilerek e-haciz uygulaması ile kamuya 57 milyon TL tasarruf sağlanmış oldu. Ayrıca, e-haciz, e-ipotek ve diğer tapuda gerçekleştirilen e-devlet uygulamaları ile de geçen yıl 200 milyona yakın tasarruf sağlanmıştı.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.