Emlak Nabzı

Ev Aidatları zamanında ödenmezse ne olur?

Ev Aidatları zamanında ödenmezse ne olur?
105 views
29 Kasım 2021 - 9:32

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal son yazısında sitelerdeki aidatların zamanında ödenmemesi durumunda ne gibi şeyler olacağını yazdı. Feride Hilal İmal’e bir okuyucusu, “Site aidatları zamanında ödenmezse ne olur?” sorusunu sordu. İmal, okurlarına şu yanıtı verdi;

Kat malikleri; kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanan avansa eşit olarak, ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderler ile ortak tesislerin işletme giderlerine, kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. Yönetici icra takibi yanında, kat sahibinin mal varlığına haciz koyabilir. dedi.

Aidat borcunu kim öder?

 

 

Aidatını ödemeyenlerin suyu kesilebilir mi?

Kat maliki için Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 20’ye göre; asıl alacakla beraber her aidat için aylık olarak yüzde 5 hesabıyla gecikme tazminatı işletilebilir ve ilamsız icra takibi gerçekleştirilebilir. Madde 22’ye göre; bağımsız bölüm malikinin borçları nedeniyle diğer bağımsız bölüm malikleri lehine ipotek tesis edilmesi dahi talep edilebilir.

 

Eğer enerji faturaları tek bir faturayla site yönetimine geliyorsa ve yönetim planında örneğin aidat borcunu ödemeyenlerin enerjisinin kesileceğine dair bir madde yer alıyorsa ya da kat malikleri kurullarında böyle bir karar alınmışsa, yönetim suyu kesme hakkına sahiptir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.