Emlak Nabzı

Enka inşaat

Enka inşaat
193 views Okundu
27 Haziran 2020 - 11:32
Firma YetkilisiMerkez Ofis
Yetkili Telefon+90 (212) 376 10 00
Telefon+90 (212) 376 10 00
Faks+90 (212) 376 19 80
Web Sitesihttps://www.enka.com/tr/
E-Postaenka@enka.com
Firma AdresiBalmumcu Mah., Zincirlikuyu Yolu No: 10, 34349, Beşiktaş İstanbul, Türkiye
İl / İlçeİstanbul
SektörlerHolding / İnşaat

Enka inşaat, 1957 yılında, her ikisi de İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu olan ve inşaat mühendisi olarak çalışan merhum Şarık Tara ve eniştesi merhum Sadi Gülçelik tarafından bir ortaklık şirketi olarak kurulmuştur.

 

Hizmet vermeye başladığı ilk yıllarda ENKA, kurucularının yoğun çalışması ve fedakarlıkları sayesinde güçlenmiştir. Yeni kurulan bu küçük şirket İstanbul’da İstinye Karayolu Köprüsü ve Rıhtımı ile Babaeski-Kuleli Yolu gibi birçok büyük inşaat projesinde aktif bir rol üstlenmiş, üst düzey yetkililerin dikkatini çekmeye başlamış, diğer birçok firma gibi standart inşaat projeleri yapmak yerine özel tekniklerin kullanılmasını gerektiren veya nispeten daha zor olan, karmaşık tasarım ve mühendislik çalışmalarının yapıldığı ve risklerin bulunduğu projelere odaklanma felsefesiyle yetkililerin takdir ve teşvikini kazanmıştır.

 

Hizmet hayatının başından itibaren yönetim ve personel, mühendisler ve işçiler hep birlikte omuz omuza çalışmış, bu da ENKA’nın samimi ve işbirlikçi yönetim şeklinin temelini atmıştır.

 

İlk yıllardaki en önemli projeleri arasında; İstanbul’da Unkapanı Üst Geçidi, General Electric Motors Fabrikası ve Haydarpaşa Tahıl Ambarı; Mudanya’da Siemens Kablo Fabrikası; İzmit’te Goodyear lastik fabrikası; Gebze’de Chrysler Kamyon Montaj Fabrikası; Giresun’da Aksu Kâğıt Fabrikası projeleri yer almaktadır.

 

1970 yılının başlarında ENKA, on tanesi yurt dışında olmak ve tamamı eş zamanlı yürütülmek üzere 35 adet inşaat projesi gerçekleştirmiştir.

 

İlk olarak Türkiye’de daha sonra da uluslararası yabancı şirketlerle yapılan sözleşmeler birer iş ortaklığına dönüşmüştür.

 

ENKA, 2019 yılında südürülebilirlik uygulamalarını projeleri ve grup şirketlerinin yanı sıra tüm değer zincirinde de yaygınlaştırmaya devam etmiş; faaliyetleri dolayısıyla etkileşimde olduğu toplumların ve iş birliği içinde olduğu tüm tarafların kendisiyle beraber gelişmesi ve ilerlemesi için çalışmayı sürdürmüştür.

 

Bu çalışmaların sonucunda, güçlü sosyal, çevresel ve yönetişim performansı gösteren firmaların değerlendirildiği ve dahil edildiği Londra Merkezli FTSE4Good Endeksi’nde 2019 yılında da varlığını sürdürürken, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer almaya hak kazanmıştır.

 

Enka İnşaat Faaliyet Alanları

 

Elektrik santralleri

Alt yapı işleri

Bina projeleri

Petrol,gaz,petrokimya

 

Enka İnşaatın Yaptığı İşlerden Bazıları

 

  • YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÇOK FONKSİYONLU TIP KOMPLEKSİ (HMMC)
  • BAĞDAT BESMAYA 1.500 MW KOMBİNE ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALİ
  • AFŞİN ELBİSTAN B 1440 MW TERMİK ELEKTRİK SANTRALİ
  • RİVERSİDE KULELERİ SANAT MEYDANI
  • AUDİ ARABA MERKEZİ VE YÜKSEK KATLI OFİS BİNASI
  • FC SHAKHTAR DONETSK STADYUMU
  • NABEREZHNAYA KULESİ
  • MOSKOVA ULUSLARARASI MÜZİK EVİ
  • 250 YATAKLI KADIN DOĞUM HASTANESİ

Devamı İçin Buraya Bakabilirsiniz.

 

SON EKLENEN FİRMALAR
FİRMA ARAMA
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.