Emlak Nabzı

Fransız Balkon Nedir? Genel Özellikleri Neler?

Fransız Balkon Nedir? Genel Özellikleri Neler?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
109 views
10 Aralık 2021 - 12:35

Hızlı bir kentleşme yaşayan ülkemizde rahatlıkla hava alınabilecek alanların oluşturulması son derece önemlidir. 2020 senesinde başlayan pandemi süreci insanların sürekli olarak evlerinde kalmasına sebep olmuş ve hava almak için evlerde yer alan özel alanları daha değerli bir hale getirmiştir.

Balkonlar evlerindeki kişilerin temiz bir hava alabilmesi adına en önemli alanları oluşturmaktadır. Müstakil evlerde bahçeye çıkmak mümkünken apartmanlarda insanların tek seçeneği balkon olmaktadır. Fransız balkon olarak isimlendirilen yapı da bir çeşit balkon türü olarak tanımlanabilir.

Fransız mimarisinde çok sık kullanılan Fransız balkonların ismi bu ülkeyle anılmaktadır. Yerden tavana kadar uzanan, çeşitli doğrama malzemelerden oluşan ve önünde küçük çıkıntıların yer aldığı balkon türüdür. İnsanların balkonlarında rahatlıkla yürüyüş yapabilecekleri bir alan oluşmaz. Yalnızca korkuluklardan destek alarak ayakta durulabilecek ve hava alınabilecek bir alandır.

Fransız Balkonun Genel Özellikleri

Fransız balkonlar mimari açıdan çok yüksek işlevsellik göstermeyen yapılardır. Sahip oldukları alan çok dar olduğundan insanların bu balkonları farklı amaçlarla kullanması mümkün olmaz. Dekoratif yapısı ile estetiğe hitap eden bir yapıdadır. Kullanılacak olan parmaklıklar ve çiçekler ile birlikte yapıların süslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Fransız Balkon

Evlerde Fransız balkon tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi ortaya çıkardığı yüksek camlardır. Yerden tavana kadar uzanan camlar sayesinde odalar maksimum seviyede güneş ışığı alabilir. Standart bir ölçüsü bulunmayan bu balkonlarda parmaklıklar ile camın arası 10 cm. olacak kadar küçültülebilir. Bu mesafe 50 cm’ye kadar uzayabilse de çocukların güvenliği için düşük seviyede kalması çok daha önemli olur.

Fransız balkonlarda kullanılan camlar tek ya da çift kanatlı yapıda olabildiği gibi sürgülü bir yapıya da sahip olabilmektedir.

Fransız Balkonlar Güvenlik Açısından Tehlike Arz Ediyor mu?

Evlerde sıklıkla tercih edilen Fransız balkon estetik kaygılar sebebiyle ortaya çıkan bir yapı olduğundan güvenlik açısından bazı sorunlar ortaya çıkarabilir. İnsanların hareket edebilecekleri bir alan sunulmaz ve insanlar genellikle parmaklıklara yaslanırlar. Parmaklıklarda yaşanabilecek olan bir kırılma durumunda balkondan düşme sorunları ortaya çıkabilir. Ancak bu olaylar son derece nadir yaşanmaktadır.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.