Emlak Nabzı

Her sabah alarmızı erteleyenlerden misiniz?

Her sabah alarmızı erteleyenlerden misiniz?
58 views
04 Temmuz 2020 - 11:58

Sabahları erken uyanmak ve evden çıkmak çoğu insana zor gelirken alarm saatini ertelemek de çok sık görülen bir davranıştır. Hatta zaman zaman sabahları, alarmınızı susturmaktan ve beş dakikalığına yeni bir uykuya dalmaktan daha güzel bir şey yokmuş gibi gelir. Mevcut alarmı tekrar tekrar susturur ve tekrar uykunuza devam edersiniz. Bu süreç her ne kadar daha çok uyuyormuşsunuz. gibi görünse de sağlıklı ve kaliteli bir uyku yolundaki en büyük problemlerinizden biri bu alışkanlığınız olabilir.

Sabahları uyanamamanızın olası bazı nedenleri:

 • Geç yatmak/İdeal uyku miktarınızı karşılayamamak: Uzmanlar okul öncesi çocuklarda 12, ilkokulda 10, ortaokulda 9, lise ve erişkin dönemde ise ortalama 8 saatlik uykunun sağlıklı ve yeterli olacağı belirtilmektedir.
 • Uyunan yerin sessizliği, rahatlığı, karanlığı ve sıcaklığı
 • Fizyolojik ya da psikolojik sağlık problemleri, motivasyon kayıpları
 • Yetersiz fiziksel aktivite
 • Beslenme alışkanlıkları

Uyku Döngünüzü Tanıyın

Yatağınıza yattığınızda kalp atışlarınız yavaşlamaya başlar, vücut sıcaklığınız düşer ve hafif uyku konumuna gelirsiniz. Ardından hafif uyku evresini oldukça önemli olan derin uyku takip eder. Derin uyku sırasında vücudunuz, dokularını tamir etme, yeni hücreler yaratma, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi aktivitelere yoğunlaşır. Derin uyku evresinden sonra ise REM evresine geçersiniz. REM uykusu ertesi gün kendinizi odaklanmış ve zinde hissetmenizi sağlar. Bu evre genellikle uykuya daldıktan sonraki 90 dakikada başlar ve gece boyunca döngü halinde devam eder.

Sabahları alarm çaldığında hemen uyanıp yataktan çıkmanız uyku döngünüzü sona erdirir. Eğer erteleme düğmesine basar ve uykuya geri dönerseniz kendinizi tekrar uyku döngüsüne atarsınız ve alarm ikinci kez çaldığında döngünün ortasında uyanırsınız. Bu durum da kendinizi gün boyunca yorgun ve huzursuz hissetmenize neden olur. Verimsiz uyku bağışıklık sisteminizin düşmesine de sebebiyet verir.

 

Alarmı ertelememek için alınacak önlemler

 

 • Telefon alarmınızda erteleme fonksiyonunu devreden çıkartmak
 • Alarm saatini yatağınızın en uzak noktasına koymak
 • Yatağınızı gün ışığı alan pozisyona getirmek
 • Farklı uyandırma alarm uygulamalarını denemek

 

Alarmy Mobil Uygulaması

Dünyanın En Sinir Bozucu Alarm Uygulaması olarak kedini tanıtan ve pek çok ülkenin app marketlerin de üst sıralarda yer alan bu başarılı uygulamanın sizi uyandırmak için telefon sallama, matematik problemi çözme, barkod okuma ve fotoğraf modlarına sahiptir.

Fotoğraf Modu:Bu mod ile kurduğunuz alarmı kapatmak için önceden belirlediğiniz fotoğrafın aynısını çekmenizi gerektiriyor. Örneğin:uygulamaya lavabonuzun fotoğrafını kaydettiyseniz alarmı susturmak için kalkıp lavabonuza gitmeniz ve aynı fotoğrafı çekmeniz gerekmektedir. Lavaboya kadar gelmişken de elinizi yüzünüzü yıkayıp açılabilirsiniz.

 

Bu modların deneyimini görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

ALARMY VİDEOSU

Alarmy Mobil uygulamasını aşağıdaki linkleri kullanarak ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz:

 

Alarmy– iOS

Alarmy– Android 

 • Uyanmanız için sesten farklı olarak sizi seçtiğiniz o mis koku ile uyandıran bir alarmınız olsun ister miydiniz?
 • Uyanmanız için sesten farklı olarak sizi seçtiğiniz o mis koku ile uyandıran bir alarmınız olsun ister miydiniz?

 

KOKU ALARM VİDEOSU – sensor wake

 

 • Pas pas alarm da yine uyanma alternatiflerinizden biri olabilir.

 

 

 

Sağlıklı ve verimli uykular dileriz

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.