Emlak Nabzı

İcra Ceza Mahkemesi Nedir?

İcra Ceza Mahkemesi Nedir?
54 views
20 Nisan 2021 - 20:39

İcra ceza mahkemesi, iflasın doğurduğu sonuçlara bağlı olarak gelişen icraya bakan, buna uygun cezalar veren tek hakim bulunan birinci dereceden mahkemelerdir. Hakim, icradan sorumlu dairelere gelen itiraz benzeri şeyleri değerlendirme, bununla ilgili hüküm verme yetkisindedir. İcra dairelerinin sayısı yüksek mercilerin onayı ile gün geçtikçe artar. Bu olayların en başında ise Adalet Bakanlığı bulunmaktadır.

İcra Mahkemesinde Görevi Bulunan Kişiler

Bu mahkemede hakim, mübaşir ve zabıt katipleri görev yaparlar.

Mahkemenin Verdiği Hizmet Şekli ve Sınırları

Mahkeme basit usül yargılama işine sahiptir ve danışmanlık hizmeti de vermektedir. Bağlı olduğu mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Birinci derece olmasından kaynaklı olarak herhangi bir şahit dinlenme veya yemin prosedürü bulunmamaktadır. Yetkileri sınırsız olan bir mahkeme değildir. İtirazların haklılık payı aransa da bu mahkemelerde görevsizlik kararı verilmez.

Bu Mahkemenin Görevleri Nelerdir?

Mahkemenin yetki ve hizmeti sınırlıdır. Anayasanın 152. Maddesine göre hareket edilmektedir. Her mahkeme kendi bölgesinin icra dairelerine gelen itirazları inceler. Eğer davalı haklı ise ilk duruşmada dosya takibine değilse dosya kapanışına karar verilmektedir. İlaveten ise İstihkak davasına açılan davalara bakmaktadır.

İptaline, feshine karar verilen bir ihale olması durumunda bunun detaylarına bakılır. Bunların yanı sıra baktıkları işlere yönelik bir suç işlenmişse bunlara ceza verme hükmüne de sahiptir. Kişinin, kuruluşların ya da şirketlerin borcunu ödeyememesi durumunda gelen ihbarnameleri hazırlamakla mükelleflerdir. Taşınmaz malların tahliye ve teslimine, konkordato başvurularının değerlendirilmesine, kişinin kaybettiği hisselerin satışındaki izlenen yolu belirlemek zorundadırlar. İflasların kapanma durumlarını da incelerler.

İcra Mahkemesi Memurları

Burada çalışan memurlar için de belirli sınırlamalar vardır. En belirgin kural ise icra memurunun spesifik bir şekilde icra takibinde ödeme emri düzenlemesi söz konusu değildir. Bu durum yaşandığı zaman memur o işten alınır ve mahkemeye başka bir memur atanması istenmektedir.

Mahkemeye Katılım Şartı

İcra mahkemelerinde tarafların dava günü ve saatinde orada bulunması gerekmektedir. Davacının mutlaka devam edilen süreci ve takibi devam ettirmesi gerekir. Eğer takip etmezse ve gerekli karar sağlanmazsa dosya otomatikman takipten düşer. Davalı olmazsa dosya incelenir fakat iki tarafta yoksa eğer dosyanın iptaline karar verilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.