Emlak Nabzı

İsveç’te 7.3 milyon dolara satılık Satra Brunn köyü

İsveç’te 7.3 milyon dolara satılık Satra Brunn köyü
151 views
31 Mayıs 2020 - 2:25

İsveç’in başkenti Stokholm yakınlarındaki Satra Brunn köyü, 7.3 milyon dolara (50 milyon TL) satışa çıktı.

Zamanında ‘şifalı suları’ sebebiyle zenginlerin uğrak yeri olan 300 yıllık Satra Brunn köyünde İsveç’in en saf yedi kaynağının birinden çıkan suyunun şişelendiği bir de tesis yer alıyor.

Satra Brunn, ülkede bir ‘sağlık köyü’ olarak biliniyor. İsveç basınında yer alan bilgilere göre köy 1.700’lü yıllarda Doktor Samuel Skragge tarafından kurulmuş.

İsveç’in köklü üniversitelerinden Uppsala, 1740’ta köyü satın aldı. 2002 yılında ise köyü, 16 yerel girişimciye satıldı. O tarihten beri de spa ve kaplıca olarak hizmet veriyor.

Komisyoncu Jonas Martinsson, köyde bulunan yapıların limited şirket olarak kayıtlı olduğunu, bu nedenle yabancı alıcılar için herhangi bir kısıtlama olmadığını vurguladı. Martinsson, köyü ‘zamanda yolculuk yapmak’ diye tanımladı.

Köy 60 dönüm üzerine kurulu. Bunun yanında bitişiğindeki 84 dönümlük arazi de fiyata dahil.

Jonas Martinsson, “Bu köyde gezmek, zamanın içinde yürümek gibi” Diyor.

En güçlü Avrupa ekonomilerinden biri olan İsveç Dünyanın geri kalanından farklı olarak koronavirüse karşı sert tedbirler almıştı.

İsveç vatandaşı olmayanlar tarafından satın alınmasında herhangi bir yasal engel bulunmuyor.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.