Emlak Nabzı

Kira Fiyatlarındaki Zam Kiracıyı Zor Durumda Bırakıyor

Kira Fiyatlarındaki Zam Kiracıyı Zor Durumda Bırakıyor
95 views
03 Aralık 2021 - 10:22

Ülkemizde özellikle son birkaç yıldır ekonomide çeşitli dalgalanmalar sürüyor. Bu dalgalanmalar çeşitli sektörleri de etkiliyor. Ekonomik çeşitliliklerinden en çok etkilenenler ise kiracılar. Ekonomiye bağlı olarak kira fiyatları da ciddi artış gösteriyor.

Kirada Oturan Kişiler Zor Durumda Kalıyor

Ülke ekonomisinin dalgalanması kira fiyatlarını da dalgalandırıyor. Yıllardır yüksek oranda artış gösteren ev ve dükkan kiraları kirada olanları canından bezdiriyor, zor duruma sokuyor. Ev sahipleri istediği kirayı alamayınca da kiracısını evden çıkartıyor. Tüketici Fiyat Endeksi sonuçlarına göre on iki ayda yaklaşık olarak %17.09 artış göstermiş.

Ev Sahipleri Diledikleri Gibi Zam Yapamaz

Diledikleri zamı yapamayınca ev sahipleri artık kiracılarını evden çıkaramıyor. Çünkü kiracısıyla yaptığı sözleşmede belirlenenin üzerinde bir kira artışı yapamıyor. TÜFE’de bir yılın ortalaması doğrultusunda ve değişim oranını aşmamak kaydı ile anlaşmalar geçerli kılınıyor.

Kirayı Kim Belirleyecek?

Kiraya veren kişi ve kiracı arasındaki anlaşma 5 yılı aşar ise kira sahibi kendi istekleri doğrultusunda kirada zamlanma yapamaz. Bu durumda yasalar devreye girer ve böylece kiracıyı koruma altına alır. 5 yıllık sürenin sonunda kiradaki zam, kira bedeli hakim tarafından belirlenir. Hakim kirayı belirlerken tüketici fiyat endeksini göz önüne alır. Son bir senedeki ortalamalar doğrultusunda kiranın değişim oranına karar verir. Böylece kira ve kiraya veren kişi arasında uzlaşma sağlanmaya çalışılır

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.