Emlak Nabzı

Metraj Nedir?

Metraj Nedir?
46 views
02 Mayıs 2021 - 7:26

Metraj nedir sorusu, inşaat terimleri arasında yer alan ve bu alanda yer alacak kişilerin bilmesi gereken terimler arasında görülmektedir. Metraj, aslında çoğu kişi için bilinen bir terim gibi algılansa da anlamı oldukça farklıdır.

Bir inşaata başlanacağı zaman bu alanda kullanılacak olan araç ve gereçleri tespit etmek adına tüm araç ve gereçlerin ölçülerek not edilmesi işlemine metraj adı verilmektedir. Metrajın uygulandığı alanlar her zaman aynı olmayabilir. Örneğin hali hazırda olan projeler için yapılmasının yanında bir alanda ölçüm yapılacağı zaman da uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Metrajın yapılacağı zaman belirlenen işin birimlerine göre ölçüm yapılması esas işlemdir.

Metraj Birimleri Nedir?

Metraj birimleri, bu alanda yapılacak olan ölçüm esnasında faydalanılan ölçüm birimlerine verilen isimdir. Metrajın ana tanımının bilinmesinin yanında uygulama yapılacağı zaman bu kavramların da bilinmesi şarttır. Çünkü her bir alan için esas alınan birimler birbirinden farklı olabilmektedir. Metraj birimlerinin detaylı açıklamaları aşağıda sırası ile listelenmiştir.

 • Blokaj – m3
 • Betonarme terimler – ton
 • Kalıplar – m2
 • Blokaj – m3
 • Kalın tuğla duvar – m3
 • Demir işleri – ton
 • Ahşap doğrama – m2
 • Mozaik – m2
 • Yalıtım işleri – m2

Sıralanan bu alanlar ve ölçüm birimleri, metraj uygulanacağı zaman bilinmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır. Her bir alanın ölçüm birimi farklı olmakla birlikte kullanılan araç ve gereçler de birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada önemli olan ise her bir ölçüm biriminin bilinmesi ve buna uygun olarak işlemlerin yapılması olacaktır.

Metraj Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Metraj hesaplama sırasında bu işlemi yapacak olan bireylerin göz önünde bulundurması gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Herhangi bir projede veya inşaat işinde uygulanmakta olan metraj işlemi, her bir malzemenin ve işlemin detaylı bir şekilde hesaplanması işlemidir.

Her metraj hesaplama işlemi, birbirinden farklı olarak uygulanmaktadır. Hesaplamanın yapılacağı alan, uygulanacağı işlem değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel anlamda metraj çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu hususlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Yaşanabilecek herhangi bir sorunda anında müdahale yapılabilmesi için özel metraj programları veya Excel gibi programlar üzerinde hesaplama işlemi yapılmalıdır.
 • Kullanılacak olan her bir malzemenin kendi ölçümlerine uygun birimler ile kayıt altına alınması ve birden fazla hesaplanmamış olmasına dikkat edilmelidir.
 • Yapılacak olan metraj hesaplarının diğer kişiler tarafından da anlaşılabilir olması oldukça önemlidir.
 • Metraj hesaplama işleminin çok iyi kontrol edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yaşanabilecek karışıklıkları önlemek için anlaşılması güç yerlere küçük notlar eklenmesi faydalı olacaktır.
 • Metraj hesaplarının doğru yapılması bu alanda yapılacak olan diğer maliyetleri de doğrudan etkilediği için son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

İşin daha da kolaylaşması adına yuvarlama gibi basit işlemlerden kaçınılması ve detaylı bir hesaplama yapılım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.