Emlak Nabzı

Murat Kurumdan kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklama

Murat Kurumdan kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklama
38 views
18 Mayıs 2020 - 23:01

Kentsel dönüşüm de sorunlu noktaları için kanun teklifi hazırlandığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, acil dönüşüm gereken noktalarda yeni bir süreç başlayacağını söyledi.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’e konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Önceliğimiz vatandaşın canı. Çok acil hareket edilmesi gereken yerlerde vatandaşın onayı beklenmeyecek. Bina yıkılıp yenisi yapılacak dedi.

Vatandaştan gelen talepler doğrultusunda gerekli iyileştirmeler için çalıştıklarını vurgulayan Kurum, çalışmaların tamamlandığını söyledi. Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan kanun teklifi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi.

Kanun teklifinin detaylarını anlatan Bakan Kurum, kentsel dönüşümden, 2B alanlarına, mülkiyet sorunundan yarım kalan inşaatlara kadar pek çok alanda yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Acil Riskli Bölgelere Köklü Çözüm

Acil riskli yerlerde yapılacak işlemlere dikkat çeken Murat Kurum, yıkılacak derecede riskli olan yapılarda acil hareket edileceğini ifade etti. Konuyu detaylandıran Bakan Kurum, “Kendiliğinden çöken veya zeminin kayması, heyelan, yangın gibi afetler veya patlama gibi olaylar neticesinde ağır hasar gören yapıların bulunduğu alanlara dair köklü bir çözüm getiriyoruz” diye konuştu.

Vatandaşa ‘evi boşaltmak zorundasın, al taşınma yardımın ve kira yardımın’ diyerek sürece başlayacaklarını belirten Bakan Kurum, “Buralarda dönüşüm uygulamalarımızı maliklerin muvafakati aranmaksızın Bakanlığımızca resen yapacağız. Bu alanlarda daha önce imzalanmış olan sözleşmeler de feshedilecek. Can riski olan yerde bekleme şansımız yok. Yeni ev yapılınca tapusunu alırken de borçlu mu alacaklı mı hesaplanacak. Mülkiyet hakkı ve mülkiyetin değeri göz ardı edilmeyecek” açıklamasında bulundu.

Yarım kalan İnşaatlar İçin Kamu Devrede

Göreve başladığı günden bu yana binlerce mağdur ile görüştüğünü söyleyen Bakan Kurum, yarım bırakılan inşaatlar için de önemli bir düzenleme yapıldığını belirtti.

Bakan Kurum, Maliklerce anlaşma sağlanmasından sonra bir yıl içinde yeni yapının yapım işine başlanılmadığı durumlar var. Ya da yapım işi belirli bir seviyede durdurulmuş ve en az altı aydır faaliyete devam edilmiyor. Bu durumlarda, sözleşmelerin feshi için maliklerin en az üçte iki çoğunluğu ile karar alınabilecek. Önce bakanlık müteahhit firmayı uyaracak, işine başla diyerek 30 gün süre verecek. İhtara rağmen başlamazsa sözleşmeler resen fesih edilecek. Sözleşme iptal edildikten sonra kimse vatandaştan kira yardımını geri isteyemeyecek dedi.

Bakan Kurum ayrıca, artık şerhler yapılacak işe engel olmayacağını, yeni ev yapılıp kat mülkiyeti aşamasına geçince bu haklar ve şerhler devreye gireceğini, metruk binaların yıkılacağını, vatandaşların 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde 2B sorununun biteceğini, yeşil alanların artacağını, tapuda fotoğrafa gerek kalmayacağını ve boş arsaların otopark olacağını da açıkladı.

Kentsel dönüşüm eylem planını yakında açıklayacaklarını söyleyen Kurum, 50 bin konutun dönüşümüne aynı anda başlanacağını ifade etti.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.