Emlak Nabzı

Müteahhitlik Belgesi

Müteahhitlik Belgesi
62 views
05 Mayıs 2021 - 13:46

Müteahhitlik Belgesi; İnşaat işlemlerinde yüklenici bir firmanın olması zorunludur ve bu işlemi gerçekleştiren firmanın müteahhitlik belgesi bulunmalıdır. Müteahhitlik hizmetinin yerine getirilmesi kolay bir işlem değildir. İşi yapabilmek için bazı belgelerin ve yapılması gereken işlerin olduğu bilinmektedir.

Müteahhitlik hizmetinin yetine getirilebilmesi için belge alınması gereklidir. Bu belge olmadan müteahhit olmak söz konusu değildir.

Tüm yapı inşaatlarında inşaat mühendisi bulundurulması gereklidir. Ayrıca her yapıda mutlaka müteahhit olmalıdır. Müteahhitlik işleminin yerine getirilmesi için belge zorunluluğunun olduğu pek fazla bilinmemektedir.

Müteahhitlik yapılabilmesi için alınması gereken belge aslında bir mühendislik belgesidir. Bu belge inşaat işlerinde son derece önemlidir. Kişinin bu belge olmaksızın çalışması yasal olarak suçtur. Bu nedenle inşaat çalışması yapmak isteyen kişilerin belge alması önemlidir.

Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik hizmetinin yerine getirilmesi için alınması gereken müteahhitlik belgesi, yapı ile ilgili kurumların il müdürlüklerine yapılan başvuru sonucunda alınabilmektedir. Bu belgenin alınabilmesi için istenilen belgelerin eksiksiz olarak tamamlanmış olması gereklidir. Bu belge için farklı evrakların tamamlanmış olması şarttır.

Müteahhitlik türüne göre farklı evraklar sunulmaktadır. Bu türlerden birisi geçici müteahhitliktir. Bir parsel üzerine inşaat yapılacaksa ve parsel üzerinde bodrum katı dışında azami iki katlı bina yapılacaksa, bu durum geçici müteahhitlik olarak nitelendirilir. Bunun için kimlik fotokopisi, başvuranın adresi, telefon numarası, T.C. kimlik numarası gereklidir.

Ayrıca inşaatın yapılacağı yerin tap fotokopisi, hisseli tapu olması halinde, geçici müteahhitlik yetki belgesi numarası, banka dekontuyla sahibi olunan tapuya ait afet riski sunulmalıdır. Gerçek kişiler için başvurucunun kimlik fotokopisi, adres bilgileri, telefon numarası T.C. kimlik numarası, ticaret odası kayıt belgesi, vergi levhasının fotokopisi ile banka dekontu aranmaktadır.

Belge Almak İçin Neler Gerekli?

Şirketler müteahhitlik için belge alacaksa, ortakların kimlik fotokopisi, adres bilgisi, telefon bilgisi, T.C. kimlik numarası. Son bir yıl içinde alınmış ticaret odası kayıt belgesi, şirketin vergi levhası fotokopisi, ortaklık pay durumunu gösteren gazetenin aslı gibi olduğunun onaylandığı sureti, banka dekontu gereklidir.

Adi ortaklık için müteahhitlik belgesi alınacaksa, başvurucuların kimlik fotokopisinin yanı sıra adres ve telefon bilgileri ile T.C. kimlik numarası, aslı gibidir onaylı şirketler arası adi ortaklık sözleşmesi istenmektedir. Adi ortaklıkta her ortağın müteahhitlik kaydı olmalıdır.

Tabii banka dekontu da gereklidir. Yapı kooperatifleri içinse yönetim kurulu başkan ve üyelerinin kimlik fotokopileri le birlikte adres ve telefon bilgileri T.C. kimlik numarası, son bir yıl içerisinde alınmış, aslı gibidir onaylı yapı kooperatifinin ticaret odası kayıt belgesi, kooperatife ait vergi levhası fotokopisi, kooperatifin aslı gibidir onaylı kuruluş gazetesi gereklidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.