Emlak Nabzı

Rio de Janeiro’da 2023’ten İtibaren Kripto Paralarla Vergi Ödenebilecek

Rio de Janeiro, sakinlerinin kripto ile vergi ödemesine müsaade veren birinci Brezilya kenti olacak. Bloomberg Línea tarafından yayınlanan bir …

Rio de Janeiro’da 2023’ten İtibaren Kripto Paralarla Vergi Ödenebilecek
29 views
26 Mart 2022 - 13:51

Rio de Janeiro, sakinlerinin kripto ile vergi ödemesine müsaade veren birinci Brezilya kenti olacak.

Bloomberg Línea tarafından yayınlanan bir habere nazaran Brezilya’nın en büyük ikinci kenti olan Rio de Janeiro, 2023’ten itibaren kripto para üniteleri ile emlak vergisi ödemeyi mümkün kılacak. Rio de Janeiro Belediye Binasından gelen açıklamaya nazaran, kent kripto para ünitelerini Brezilya realine dönüştürmekten sorumlu olacak birkaç şirket kiralayacak.

Şehir ayrıyeten Rio de Janeiro’nun en ünlü turistik yerlerinin fotoğraflarını içerecek olan kendi NFT koleksiyonunu geliştirmeyi planlıyor. Kentin finans ve planlama sekreteri Pedro Paulo’ya nazaran maksat, turizmi canlandırmak ve lokal sanatkarları NFT’lerin yardımıyla teşvik etmek.

Rio de Janeiro’nun kripto para hakkındaki bu adımları bir birinci değil. Daha evvel de bildirdiğimiz üzere, Rio de Janeiro Belediye Lideri Eduardo Paes, Miami Belediye Lideri Francis Suarez ile yaptığı görüşme sırasında kentin hazinesinin %1’ini kriptoya koyma planını açıklamıştı. Paulo ayrıyeten Rio de Janeiro’nun vergilerini kripto para üniteleriyle ödeyen sakinlere ek bir indirim sunmayı planladığını sav etti.

Geçen ay, Brezilya Senatosu’nun ekonomik işler komitesi oybirliğiyle lokal kripto para piyasasını düzenleyen bir yasa tasarısına yeşil ışık yaktı. Bu ortada, Brezilya merkez bankası etkin olarak kendi merkez bankası dijital para ünitesini geliştirmek için çalışıyor. Bu ayın başlarında merkez bankası, bir CBDC geliştirmenin uygulanabilirliğini pahalandırmak için Visa ve Santander üzere firmalardan projeler seçti. Brezilya realinin yılın ikinci yarısında test kademesine girmesi bekleniyor.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.