Emlak Nabzı

Şerh İbaresi Bulunan Mülk Satılabilir mi?

Şerh İbaresi Bulunan Mülk Satılabilir mi?
217 views
10 Mayıs 2021 - 19:41

Şehr Ne Anlama Gelir; Şehr tapu dairesinde dosyaları birbirinden ayırmak ve sınıflandırmak için kullanılan hukuki bir terimdir, şehr kelimesi tapu dairesinde sıkça kullanılan kelime grubunda yer alır.

Şehr Neden Koyulur?

Şehr mülk sahibinin malını koruma altına almak için Tapu dairesi tarafından mülkünüzün üzerine koyulur. Mülk dokunulmazlığı için oldukça önem taşıyan şehr sayesinde konut dokunulmazlığını belge altına almış olursunuz.

Şehr Süresi Ne kadar Sürer?

Şerh süresi gayrimenkul üzerinde 5 yıl geçerli olmaktadır, Bu süre dolduğu zaman şerh durumu kendi kendine kaybolur.

Şerh gayrimenkullerin kütüğe işlenmesi için uygulanan bir işlemdir. Bu işlem alım satımların daha rahat ilerleyebilmesi için yapılıyor. Şehr yapılan gayrimenkulleri listelerken Şehrler kısmına işleniyor.

Şerh İbaresi Bulunan Mülk Satılabilir mi?

Şerh ibaresi bulunan mülk ipotek grubuna girdiği için şehr durumu ortadan kalkana kadar mülkünüzü satışa çıkarmazsanız yada kiraya veremezsiniz. Şehr durumunun ortadan kalkması için borcunuzun tamamının ödemeniz gerekiyor, borcunuzu ödedikten sonra şehr durumu ortadan kalkıyor.

Şehr Durumu Nasıl Bozulur?

Şehr durumunu bozabilmek için Tapu Dairesine başvuru yapmanız gerekiyor, şehrin kalkması için itiraz hakkınız bulunuyor eğer itraz talebiniz olumlu sonuçlanırsa borcunuzu ödemeden de şehr durumu bozuluyor.

Emlak vergisine dahil olan şehr ücretleri şehrin bulunduğu kategoriye göre değişiklik gösteriyor, genel olarak bedelin binde 6.3 oranda şehr ücreti belirleniyor. İpotekten dolayı şehr konulduysa mülkünüze detaylı bilgi için Tapu Müdürlüğüne başvuru yaparak öğrenebilirsiniz.

Şehr durumu vergi borcu yüzünden de tapunuza işlenebilir, vergi borcumuzun olup olmadığını e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Kendinize ait mülkünüz varsa mutlaka verginizi zamanında ödemeniz çok önemli.

Vergi borcundan kaynaklanan şehr durumunu bozmak için vergi borcunuzun tamamının ödemeniz gerekebilir detaylı bilgi için Tapu Dairesine yada Vergi Dairesine gitmeniz faydalı olacaktır. Bu tarz işler ile ilgilenmek istemiyorsanız vekaletname vererek işlemleri avukatınız aracılığı ile halledebilirsiniz yada vergi işleriyle ilgilenen arabulucuları araya sokarak vergi borcunda indirim sağlayarak borcunuzun bir kısmını sildirebilirsiniz bu sayede kalan borcunuzu daha rahat bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bu yöntemleri kullanarak şehr durumundan kurtulabilirsiniz

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.