Emlak Nabzı

Stokçuluk Konutta da Görülüyor!

Stokçuluk Konutta da Görülüyor!
81 views
02 Aralık 2021 - 13:59

Stokçuluk konutta da görülüyor! Son zamanlar da gelen zamlarla yiyeceklerde görülen stokçuluk konut sektöründe de görülmeye başlandı. Neredeyse 50 bin civarı evlerin satışı geri çekilirken, amacın 2022 yılında yaşanacak Euro ve dolar artışından dolayı bu konutları kur oranlarına göre satmaktır.

Talep Çok Ama Alım Gücü Yok

Talep çok ama alım gücü yok çünkü ev sahiplerinin ilanlarını geri çekmesiyle gelecek yıl için ilan asacakları şimdiden belli. Eylül 2021 yılında görülen zamlar yüzde 35.5’le tarihin rekorunu kırdı denebilir. Bu yıl 1 milyon konut satışı Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmıştır. Ekim ayında da 14.9 oranın da satışlarda artış olmuştur. İnşaat malzemelerin de fiyatlarını etkileyen bu durum konutların metre kare birim fiyatları 5 bin lirayı neredeyse geçiyor.

Konut Almanın Zamanı Ama

Konut almanın zamanı ama fiyatlardaki artışa bakarak 2022 yılında ki fiyatların yüzde 40 ila 50 civarı artışı beklenirken konut sahipleri 2022 yılını bekliyor. Konut kredisin de 1.29 faiz oranı sevindirse de satışların çekilmesiyle konut alımını olumsuz etkiliyor.

Yazlık Konutlardaki İlanlar

Yazlık konutlardaki ilanlar özellikle gözleri Muğla’ya yönlendirirken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Bodrum Temsilciliği Başkanı Sevil Ece Gümüş Kapar’ da konuyla ilgili taleplerin halen olduğunu ancak burada da durumun aynı olup ilanların kaldırıldığını ve yaz sezonunu için beklendiğini söylemiştir.

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.