Emlak Nabzı

TMMOB’den Bayraklı Emsal Oranına İtiraz

TMMOB’den Bayraklı Emsal Oranına İtiraz
79 views
09 Aralık 2021 - 12:10

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından İBB’ye yapılan itiraz Bayraklı’da gündeme düştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan itirazın konusunu ise emsal oranları oluşturuyor. Depremde hasar gören ve yıkılma tehlikesi olan binalarla alakalı olarak alınan ve ekim 2020 tarihinde onaylanan %10’luk emsal kararının değiştirilmesi sonrasında yaşananlardan kaynaklı olarak itiraz süreci başlatıldı.

%20-30 Revizesi

İBB’nin Bayraklı Belediyesi tarafından alınan 1998 öncesi yapılarla alakalı emsal oranının %10 olması gerektiği kararına revize uygulaması kafaların karışmasına neden oldu. 6306 sayılı kanun kapsamında yapılan tartışmalar ile %10 kararın parsel için %20, ada için %30 olması gerektiği sonucuna varıldı. Bu kararın resmileşmesinin ardından itiraz dilekçesi verildi.

TMMOB'den Bayraklı Emsal Oranına İtiraz

TMMOB’den Bayraklı Emsal Oranına İtiraz

Soruların Cevaplanması

Verilen dilekçe içeriğinde söz konusu revize ve verilen kararlarla alakalı bazı soruların cevaplanması isteniyor. Dilekçenin verilme nedeni ise alınan kararın hükümlere aykırı olduğu konusunda açıklama elde edilmek istenmesi olarak gösteriliyor. Dilekçeye cevap verilerek soruların cevaplanması bu konuyla ilgisi olan tüm paydaşlar açısından önem arz ediyor.

Alt Yapının Yetersiz Olması

Bir başka dilekçe gerekçesi ise alt yapıdan kaynaklanıyor. Alt yapının yetersiz olması da yapılan revize işleminde bazı olumsuzlukların yaşanması olasılıklarını beraberinde getiriyor. Bundan dolayı yine ilgili yönetmelik ve hükümlerin kontrol edilmesi gerektiği konusunda dilekçede dile getirilen maddelere yer veriliyor. Büyükşehir Belediyesi açıklamalarından ve dilekçe cevabından sonraki süreç merak ediliyor.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.