Emlak Nabzı

Arsa İmar Durumu Herkes Öğrenebilir Mi?

Arsa İmar Durumu Herkes Öğrenebilir Mi?
34 views
15 Mayıs 2021 - 13:53

Arsa İmar Durumu Sorgulama İnsanlar yaşamların bazı dönemlerinde satmak veya bina yapmak için arsa satın aldıkları oluyor. İleride üzerinde bina yapılması için arsa imar durumu sorgulama işlemi yapılması gerekiyor. Bir arsa üzerinde bina inşa edilmek istediğinde izinlerin alınması için arsanın imarlı olması gerekiyor.

İmar izni olmayan bir arsa üzerinde bina inşa edilmemesi gerekiyor. Bina inşa edilirse kaçak yapı olarak anılır. Bu nedenlerden dolayı arsa üzerinde herhangi bir yapı inşa edilmeden önce gerekli işlemlerin yapılması da gerekiyor.

 Arsa İmar Durum Belgesi

İmar hakkına sahip arsaların imar belgesi adı altında belgeleri bulunuyor. Bu belgenin üzerinde binanın ne kadar metrekare üzerine inşa edileceği, binanın kaç katlı olacağı, arsa üzerinde ne tür bina inşa edileceği ve arsa ifraz şartları yer alıyor. İmar durum belgesi üzerinde yer alan şartların dışına çıkılmaması gerekiyor.

Arsa satın alacak kişiler ilk olarak imar durumunu öğrenmek için gerekli belgeyi alması lazım. İmar durum belgesini almak için bağlı bulunan belediyeye başvurulmalıdır. Belediyede bulunan ilgili birimler arsanın durumu ile ilgili sizlere detaylı bilgi verirler. Bu sayede daha yatırım yapmadan arsanın yatırıma değer olup olmadığı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Arsa İmar Durumu Herkes Öğrenebilir Mi?

Satın almayı planladığınız arsanın imar durumunu öğrenmek için arsanın bağlı oldu belediyeye bir dilekçe vermeniz yeterli oluyor. Verilen dilekçe sonucu sonucunda arsanın imar durumunu kolay bir şekilde öğrenirsiniz.

Ancak arsa sahibi olmadığı durumlarda arsa satın almak istediğiniz zaman imar durumunu öğrenmek kolay olmayabilir. Satın alınacak arsanın imar durum bilgisi kamuya açık olarak görünmeyebilir. Günümüzde herkes arsanın imar durumunu açıkça belirtmiyor. Bu tür durumlarda arsa imar durumunu öğrenmek için direkt arsa sahibine başvurabilirsiniz.

 İmar Durum Belgesi İçeriğinde Neler Bulunur?

Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınan imar durum belgesi içerisinde bazı bilgiler yer alıyor. İmar durum belgesinde yer alan bilgiler şunlardır.

  • Fiziki ve teknik şartlar
  • Arsa içerisinde yer alan kısmında ne kadar büyüklükte arsa bina inşaat izni
  • Arsada yapılacak binanın yüksekliği

Arsa ifraz şartları gibi özellikler bulunuyor. Arsa imar durumu için belli bir bedel ödenmesi gerekiyor. Belediye tarafından metrekare başına fiyat çıkarılıyor. Böylece rahat bir şekilde imar durum belgesi alabilirsiniz. Arsa imar durumu öğrenmeden arsa satın işlemlerinin yapılması sağlıklı değildir.

 İnternetten İmar Durumu Sorgulanabilir Mi?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber arsa satın alınırken imar durumu öğrenmek oldukça kolay bir hal almıştır. İmar durumu sorgulama işlemleri her belediye için geçerli olmadığı bilinse de çoğu belediyelerde e-imar sorgulama hizmetleri ile satın alma almak istediğiniz arsanın durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnternet üzerinden sorgulama yapılırken hem arsanın adres bilgileri hem de ada parsel gibi bilgilerin bilinmesi gerekiyor. Çünkü sorgulama sırasında bu bilgilerin doğru girilmesi halinde istenilen bilgilere ulaşılabilir.

 Arsanın Gerçek Değerinin Öğrenilmesi

İnsanlar güvenli bir arsa yatırımı yapmak istedikleri zaman satın alacağız arsanın yasal durumu ve piyasa değerini öğrenmesi oldukça önem arz ediyor. Bunun öğrenmesinin yolu da ekspertiz raporu ile mümkündür. Arsa değerleme raporu talep edildiği durumlarda lisanslı değerleme uzmanları tarafından arsa yerinde incelenip tapu ve belediyedeki tüm durumlar tespit ediliyor.

Bunun sonucunda değerleme uzmanları tarafından arsanın yasal durumu ve piyasa değeri hakkında sizlere rapor sunuluyor. Bu bilgiler doğrultusunda yatırım yapıp yapmamak size kalıyor. Günümüzde emlak haberleri, ekonomi, bölge raporları, emlak projesi, emlak rehberi gibi konularda insanlara güncel haber sunan Emlak Nabzı web sitesi bulunuyor. Emlak Nabzı web sitesinde Türkiye’den ve dünyadan güncel haberlere yer veriyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.