Emlak Nabzı

Sit Alanlarına Yerleşim Yapılır mı?

Sit Alanlarına Yerleşim Yapılır mı?
49 views
19 Mayıs 2021 - 11:39

Sit Alanı nedir? Sit Alanlarına Yerleşim Yapılır mı? Ülkemizde eski çağlardan kalma birbirinden güzel ve korunması gereken doğal değerler bulunmaktadır. Bizim için bu vazgeçilmez ve olağanüstü değerlere sahip çıkmak kültür mirası için önemli bir yere sahip olabilmektedir.

Sit alanı, eski dönemlerden gelen ve korunması gereken önemli yapıtlar olarak bilinmektedir. Bu alanlara sit alanı adı verilmesi ile beraber hukukta yazılı olarak belirtilmiştir. Sit alanı ne demek ve sit alanı nasıl korunuyor gibi pek çok soru gündemimizde ki yerini almasıyla beraber pek çok birey tarafından merak edilmektedir. Bizler de sizlere bu soruların cevabını en doğru bir şekilde aktarmak isteriz.

Kuşaktan kuşağa aktarılması gereken önemli ve doğal değerler bulunmaktadır. Ülkemizin pek çok yerinde bulunan doğal değerlerin korunması kültür mirası için önemli bir yere sahip oluyor. Bu tarihi güzellikler ve olağanüstü doğal değerlere kısaca sit alanı adı verilmiştir.

Sit alanının belli başlı türleri bulunmaktadır. Bu türler ülkemizde bulunan değerlere göre adlandırılmasıyla beraber doğal sit alanları, arkeolojik sit alanları, tarihi sit alanları gibi birbirinden farklı gruplar içerisinde incelemek mümkündür.

Sit Alanlarına Yerleşim Yapılır mı?

Sit alanları doğal ve kültürel miras açısından önemli yapıtlar olmasıyla birlikte devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Böylelikle devletin himayesi altında bulunan sit alanlarına arsa ve arazilerine herhangi bir yapılaşma izni verilmemektedir. Böylelikle bu bölgelerin değişime uğramasına izin verilmemesiyle birlikte koruma altına alınarak kuşaktan kuşağa aktarılması ön görülmektedir.

Hem kültürel açıdan hem de doğal açıdan dikkatleri üzerine çeken sit alanları nesilden nesille aktarılması amacıyla korunmalı ve zarar görmesi engellenmelidir.

Devlet tarafından koruma altına alınan bu bölge de herhangi bir yerleşimin yapılmaması ön görülmektedir. Sadece tarihi ve turistik açıdan gezilip görülebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Video Anlatım:

Doğal Sit Alanları Nelerdir?

Doğal sit alanları genellikle ender bulunan özelliklere sahip kuşaktan kuşağa aktarılması ön görülen ve korunması gereken doğal sit alanları olarak bilinmektedir. Doğal sit alanları kendi aralarında özelliklere göre

1. Derece

2. Derece doğal sit alanı ve

3. Derece doğal sit alanı olarak ayrılarak belirginleştirilmişlerdir.

Doğal sit alanları arasında yer alan

1. Derece için bilimselliğin ön planda olduğu gözlemlenmektedir. Böylelikle evrensel değerlere sahip olan ilginç ve olağanüstü güzellikle bu sınıf içerisinde yer alacaklardır.

1.derece sit alanları için ise en önemli unsur adında belli olduğu üzere doğal yapıların korunması kapsamında karşımıza çıkmaktadır. Genellikle

2. Derece sit alanları günümüzde kamu yararı gözetilerek koruma altına alınmaktadır. Bu alanlar tüm dünyaya kullanıma açık olması ile beraber özellikle turistleri de kendine çekmektedir. 2. Derece doğal sit alanından bahsetmek gerekir ise bu sit alanı da diğerleri gibi her ne kadar koruma amacı güdülse de gelecek zaman içerisinde bölge içerisinde konut kullanıma açılabilecek düzeyde olan alanları kapsamaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.