Emlak Nabzı

Hangi Yalıtım Malzemesi Yangına Dayanıklıdır?

Hangi Yalıtım Malzemesi Yangına Dayanıklıdır?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
396 views
03 Nisan 2021 - 12:01

Yangından korunmak için hangi yalıtım malzemesi yangına dayanıklıdır? Sorusuna cevap bulmak gerekir. Yangın yalıtımında kullanılan malzemeler sayesinde yangının yayılımını engellemek mümkündür. Yangından etkilenmeyen ve ısıya dayanıklı malzemeler vardır. Bu malzemeler binaların yangın yalıtımı için tercih edilebilir. Peki, hangi yalıtım malzemeleri yangına karşı dayanıklıdır ve kullanılır?

Yangına dayanıklı yalıtım malzemeleri şunlardır:

 • Isı ile genleşen özel içerikli boyalar
 • Lif içerikli çimento
 • Özel cam fitilleri
 • Özel kapı fitilleri
 • Cam yünü
 • Alçıdan panolar
 • Özel mastikler
 • Yangına dayanıklı camlar
 • Polisajlı camlar
 • Borosilikat camlar
 • Cam köpüğü

Bunlar gibi çok sayıda malzeme binaların yapı ve teknik yalıtımı için kullanılır. Yangın yalıtım malzemeleri duvarlarda, döşemede ve çatıda sıkça kullanılır. Doğru seçimler yapmak yangına karşı alınan önlemi artırır.

Hangi Yalıtım Malzemesi Yangına Dayanıklıdır?

Hangi Yalıtım Malzemesi Yangına Dayanıklıdır?

Yapı Malzemeleri Yangına Dayanıklılık Durumuna Göre Nasıl Sınıflandırılır?

Bina içerisinde kullanılan yapı malzemeleri yangının hafif atlatılmasına ve can kaybının en aza inmesine yardımcı olur. Yapı malzemeleri kendi arasında sınıflara ayrılır. Bazı malzemeler diğerlerine oranla yangın için daha dayanıksızdır.

A1 sınıfı olarak adlandırılan sınıflar yangına karşı daha dayanıklı özellikler barındırır. Bu sınıf içerisinde çakıl taşı, beton, alçı, seramik, tuğla gibi yalıtım malzemeleri yer alır. En güvenli malzemeler bunlar olarak bilinir ve evlerin çatı, döşeme işlemlerinde sıkça tercih edilir. A2 sınıfı içerisinde ise organik bağlayıcılar yer alır.

Bu organik bağlayıcılar cam yünü ve taş yünü olarak bilinir. Yangından kaçmak için yeterli zamanı sizlere sağlayacaktır. Poliüretan köpükler, alçılar, yanma geciktirici polistren maddeler de diğer alt sınıfı oluşturur. En dayanıksız yapı malzemeleri en alt sınıf içerisinde yer alır.

Yangına karşı en dayanıksız olan malzeme ahşap ve kağıt olarak bilinir. Binalarda ahşap tercih etmek deprem açısından uygundur fakat yangın tehlikesi açısından uygun değildir. Ahşap evlerde kullanılan yapı malzemesi kolay şekilde alev alır ve yapının kullanım şeklini etkiler.

Cam Yünü Ve Taş Yünü Yangına Dayanıklı Mıdır?

Yangına dayanıklı yapı malzemeleri arasında yer alan cam yünü ve taş yünü etkili yalıtım malzemelerindendir. Taş yünleri piyasa farklı türlere sahiptir. Bağlayıcı ve bağlayıcı olmayan formlara sahiptir. Yeterli güvenliği sağlar ve yanmaz malzemelerden üretilir.

İkinci sınıf koruma gösteren yangın yalıtım malzemesi olarak bilinir. Taş yününün bağlayıcısız formu bağlayıcı olana oranla daha yüksek ısılara dayanır. Kullanılmadan önce alçı levhalar ile kaplatılması gerekir. Bu sayede yanmaz bir etkiye kavuşur.

Cam yünlerinin de yanmaz plaklarla kaplanılması ve sonra kullanılması gerekir. Cam yünler taş yünlerle aynı sınıfta yer alır. Fakat cam yünlerin sıcaklığa duyarlılığı daha azdır. Yangın önlemleri almak açısından bu ürünler gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Yangına Dayanıklı Yanmaz Boyalar

Yangın yalıtımı için kullanılan malzemelerden biri yanmaz boyalardır. Bu boyalar yangın anında genleşir ve hacim artışına neden olur. Yangını geciktirmek amacıyla kullanılır. Yanmaz boyalar çelik yüzeylerde daha sık tercih edilir.

Özellikle evlerde meydana gelen yangınları büyük ölçüde önler. Evde kullanım için uygundur fakat yüksek gerilim hatları ve akaryakıt yangınları için yeterli bir koruma sağlamaz. Çünkü bu alanlarda çok yüksek bir gaz oluşumu ve patlama riski vardır.

Boyalar bu riskin önüne geçmekte yeterli değildir. Bu yüzden akaryakıt ve patlama riski yüksek olan yerlerde daha koruyucu önlemler almak gerekir. Yangın çıkış merdivenlerinin olmasına ve çıkış kapısının hacmine dikkat etmek gerekir. Kapı hacimleri yeterliği genişliğe sahip olmalıdır ve yangın anında rahatça kaçmak için yeterli zaman sağlanmalıdır.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.