Emlak Nabzı

Asmolen döşeme nedir nasıl yapılır?

Asmolen döşeme nedir nasıl yapılır?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
112 views
24 Nisan 2021 - 0:02

Asmolen, tavanın daha düzgün bir şekilde durması amacıyla kullanılan malzemeye verilen isimdir. Bir yapının tavan inşası gerçekleştirilirken, tavanın daha düzgün durması için asmolenle dolgu işlemi yapılır. Kısacası asmolen nedir? Sorusunun cevabı için ‘Dolgu malzemesidir.’ cevabı verilir.

Betonarme hesaplamaları yapıldığı sırada hesaplamalara asmolen dahil edilmez. Asmolen malzemesi bir yük olarak sayılır ve kesinlikle hesaplama içerisinde yer verilmez. Asmolenin taşıyıcılık gibi bir özelliği de kesinlikle yoktur. Sadece tavanın daha düzgün ve güzel bir şekilde görünmesi için kullanılır. Ayrıca ses yalıtımı ve ısı yalıtımında da asmolen kullanılır.

Asmolen, günümüzde sık sık tercih ediliyor ve bu tercihin birçok sebebi olabiliyor. Bu sebeplerin en başında güzel bir görüntü ve yalıtım yer alıyor.

Asmolen Türleri Neler?

Asmolen döşemelerinin çeşit çeşit türleri bulunuyor ve bu türler sık sık kullanılıyor. Bu türlerin arasında en hafif olanı strafordur. En hafif türü olduğu gibi en sıkıntılı ve sorun yaratan tür olarak da strafor adından sık sık söz ettirir. Bunun sebebi sıvasının doğru düzgün tutmamasıdır. Ayrıca sıva fiskesinin kesinlikle kullanılması gerekiyor.

Bu etkenlerin yanı sıra bir de yangın gibi olumsuz bir durumu vardır. Yangına kesinlikle dayanıklı değildir ve yangın esnasında yok olup gidebilir.

Strafor asmolen türünün yanı sıra 3 adet tür daha vardır. Bu türler strafor türüne göre çok daha dayanıklı ve çok kullanışlıdır. Bu türler; kilden yapılan, gaz beton ve hafif beton olarak ön plana çıkıyor. Bu asmolen türleri değişik şekillerde ve değişik boyutlarda rahat bir şekilde üretilebiliyor. Bu türler genel olarak en çok tercih edilen türler olarak ön plana çıkıyor.

Asmolen Nedir?

Asmolen Nedir?

Asmolen Avantajları Nelerdir?

Asmolen döşemesinin sunmuş olduğu avantajlarda oldukça önemlidir. Birçok avantajı içerisinde barındıran asmolen döşemeler, günümüzde sürekli olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Bu tercihin artmasının en baş nedeni ise sunmuş olduğu avantajlardır.

Asmolen döşemelerin sunmuş olduğu avantajlar şu şekilde sıralanıyor;

  • Bu döşemelerde kalıp masrafları son derece azdır.
  • Boya ve sıva maliyetleri son derece düşük bir tutardadır.
  • Sesi çok az geçirdiği için ses yalıtımı görevi üstleniyor.
  • Işık yalıtımı imkanı da sunuyor.
  • Son derece sağlıklıdır.
  • Toz tutacak girintileri yoktur.

Asmolen döşemelerin avantajları, inşaat sektörünü asmolen kullanmaya itekliyor. Artık hemen hemen her yerde asmolen kullanılıyor. Özellikle ses yalıtımı için en çok kullanılan malzemelerden birisidir.

Asmolen Dezavantajları Nelerdir?

Asmolen döşemelerin avantajlarının olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Ancak dezavantajları yok denecek kadar azdır. İnsanların sağlığı için oldukça önemli olan asmolen, sadece iki adet dezavantaja sahiptir.

Asmolen dezavantajları şu şekilde sıralanıyor;

  • İlave malzemeler eklendiği için ağırlığı oldukça fazladır.
  • Ekstra olarak blok maliyeti çıkarır.

Asmolen dezavantajları bu şekilde sıralanıyor. Asmolen tercih edildiği zaman bu dezavantajların göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Asmolen Hangi Durumlarda Kullanılır?

Asmolen döşemesi ile düz bir tavan elde edilir ve tavanların daha iyi bir görüntüye sahip olması sağlanır. Asmolen, yük taşıma özelliğine sahip olmayan dişlilerin arasını doldurmak için tercih edilir. Yani yapının tamamı asmolen ile kesinlikle oluşturulmaz. Taşıyıcı olmayan yerlerde yalıtım ve düz bir tavan elde etmek için kullanılır.

Asmolen ile kesinlik bir yapı inşa edilmez. Yıllar önce çıkartılan kanunlar neticesinde asmolen ile yapı inşası yasaklanmıştır. Asmolenler günümüzde sadece düz tavanların elde edilmesinde kullanılır. Tavanların yanı sıra yalıtım amaçlı da asmolen dolgu tercihi yapılır.

Asmolen köpüklerde, aynı işlemler için kullanılır. Genel olarak asmolen köpükler, yalıtım alanında tercih edilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.