Emlak Nabzı

Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz Parası Nasıl Alınır?
96 views
16 Mart 2021 - 6:50

Çeyiz parası son zamanlarda oldukça merak edilen konulardan birisi olmuştur. Çeyiz parası diğer adıyla evlilik ödeneğidir ve devlet tarafından ödenmektedir. Devlet tarafından ödenen bu ödenek SSK’lı olarak çalışan bir kişinin vefat etmesinin ardından çocuklarına ayrılan bir paydır.

Bu ödeneği almanın ise şartı vardır; birincisi anne veya babadan ölüm ya da yetim aylığı almak ve ikincisi ise bu aylığı alırken evlilik akdini gerçekleştirmektir.

Yine bu ödenek sadece kız evlatları için söz konusudur. Sosyal güvenlik bu anlamda kız evlatlarına pozitif bir ayrıcalık tanımaktadır. Erkek evlatlar bu ödenekten faydalanamamaktadır.

Çeyiz Parası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parası için gerekli olan belgeler aşağıda yer almaktadır;

  • Kimlik
  • Evlilik cüzdanı
  • Başvuru yapılan kurumun vermiş olduğu belge

Çeyiz Parası Kaç Liradır?

Kız çocuklarına ödenen çeyiz ödemesi aldıkları ölüm aylığının iki yıl toplamıdır. Yani aylık 300 tl alan bir kızın iki yıllık tutarı olan 7 Bin 200 TL çeyiz parası ödenir. Bu para evlilik sürecindeki kızın ihtiyacını karşılamak niteliğinde olduğu için peşin olarak ödenmektedir.

Çeyiz Parası İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

​​​​​​​Geri ödemesiz ödenek olan bu para için gerekli şartlar şunlardır;

Çeyiz parası almak isteyen kızların annesinin ya da babasının vefat etmesinin ardından ölüm aylığı yani SSK yetim aylığı almak zorundadır.

​​​​​​​Çeyiz Parası Almak İçin İki Kardeş Söz Konusu Olursa Ne Yapılır?

İki kız çocuğundan birisi çeyiz parası almaya başladığından itibaren diğer kız kardeş annesinin ya da babasının ölüm aylığını almaya devam eder. Evlenen kız kardeşse ölüm aylığını artık alamaz. Evlenen kız kardeşe ödeme yapıldığından tam iki yıl sonra ölüm aylığı alan kız kardeşin ödemesi tekrar belirlenir.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Çeyiz ödeneği almak isteyen kız öncelikle bir dilekçeyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmalıdır. Başvuru yapılmadığı takdirde bu kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu otomatik olarak çeyiz parasını vermemektedir. Ayrıca bu kişinin evlenmiş olması şartı aranmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan araştırmalarla birlikte ödeneği almaya hak kazandığı belli olur.

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.