Emlak Nabzı

Ev Taşıma İzni Nedir? Nasıl Alınır?

Ev Taşıma İzni Nedir? Nasıl Alınır?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
50 views
09 Aralık 2021 - 14:11

İnsanların yaşam şartları dünyaya geldikleri evde yaşamlarının sonuna kadar yaşamalarına müsaade etmez. Evlerin bir süre sonra eskimesi, evlilik süreci, ev satın alma gibi durumlar insanların yaşam alanlarını değiştirmesine yol açar. Ev ve kira fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların yüksek olması da birçok kişinin yeni bir adrese geçiş yapmasına sebep olacaktır.

Evlerini yeni bir adrese taşıyacak olan kişileri oldukça stresli birkaç gün bekler. Eşyaların toplanması, araçlarla yeni adreslere götürülmesi ve burada yeniden yerleştirilmesi zorlu bir süreçtir. Bu aşamada kişiler profesyonel firmalardan destek alsalar dahi elektrik, su, internet ya da doğalgaz aboneliklerini aktif hale getirmek için zamana ihtiyaç duyarlar.

Aktif olarak çalışan kişilerin yeni bir adrese taşınması oldukça zorlu bir süreçtir. İşlerinden izin almaları ve taşınma işlemlerini olabildiğince kısa sürede bitirmeleri gerekir. Kamu ya da özel sektörde çalışan kişiler her zaman izin alamadıklarından şikâyet ederler. Ancak yasalarda ev taşıma izni olarak geçen bir izin söz konusudur. İşverenlerin bu izne karşı gelmesi mümkün olmaz. Çalışanlar rahatlıkla izinlerini alabilirler.

Ev Taşıma İzni Nasıl Alınır?

Taşınma izni olarak da isimlendirilebilen bu izin 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 55/J bendinde yasal olarak kendisine yer bulur. Yasalarla desteklenen bir izin olduğundan işverenlerin bu konuda herhangi bir söz hakkı bulunmamaktadır.

Ev Taşıma İzni

Maalesef çalışanların büyük bir kısmı ev taşıma izni konusunda bilgi sahibi değildir. İnsanlar yıllık izinlerinden ya da mazeret izinlerinden feragat ederek taşınma işlemlerini gerçekleştirirler. Fakat insan kaynakları bölümü ile görüşülerek bu izin hakkından bahsedilerek taşınma izinleri alınabilir.

Taşınma izni 2 gün olarak alınabilir. İşverenler bu aşamada söz sahibi olmazlar. Çalışanlarının kaç günlük bir izne sahip olacağına yasalar karar verecektir. Çalışanların bu aşamada görüşmelerini gerçekleştirmeleri ve izinlerini almaları gerekir. Aksi halde 2 gün izinsiz işe gelinmemesi durumunda sözleşmelerde fesih hakkı ortaya çıkar.

Çalışanlar ev taşıma izni aldıklarında bu izin süresi herhangi bir ek izinden düşmez. Yasalarda ücretsiz izin olarak da geçmeyen bir izindir. Maaşlarda herhangi bir kesinti olması söz konusu değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.