Emlak Nabzı

Mirasta Vasiyetin Etkisi Var Mı?

Mirasta Vasiyetin Etkisi Var Mı?
129 views
10 Aralık 2021 - 13:28

Miras, asırlardır konuşulan ve merak edilen konuların başında geliyor. Miras hakkında merakın giderilmesi amacıyla Tamer Heper, Posta Gazetesi’nde merak edilenleri cevapladı. Heper, mirasın konusunda iyi anlaşılabilmesi için evin miras kalmasından yola çıkarak konuyu anlattı.

Bu da büyük ilgi gördü. Heper’in verdiği örnekte, kişinin 7 yaşındaki torununa evini miras bırakmak istediği ancak 25 yaşından sonra evi satması istediğini, bunu vasiyet olarak verip vereceğini gösterdi. Bunun için neler yapılması gerekiyor, sorusunu kendisine sorarak okuyanları da meraklandırdı.Mirasta Vasiyetin Etkisi Var Mı?

Vasiyetname İçin Birçok Yere Bildirimde Bulunmak Gerekiyor

Tamer Heper, bu sorunun cevabına vasiyetname verilebileceğini söyleyerek başlıyor. Yani, böyle bir şey mümkün! Ancak bunun bazı şartları bulunuyor.

Vasiyetname için öncelikle notere ardından nüfus müdürlüğüne gitme zorunluluğu bulunuyor. Bunlardan birinin eksikliği, vasiyeti geçersiz kılıyor.

Noter, Vasiyetin Başlangıç Noktası

Heper’in açıklamalarına göre vasiyet için ilk gidilmesi gereken yer, noter. Notere giderken iki şahidin olma zorunluluğu bulunuyor. Bu şahitler, vasiyeti okuduklarını ve herhangi bir sorun olmadığını belirtiyor. Gerekli evrakları imzalanıyor. Böylelikle vasiyet, noter huzurunda kayda geçmiş oluyor. Ancak iş bununla da bitmiyor. Notere kayıt yapıldıktan sonra nüfus müdürlüğüne durumun bildirilmesi gerekiyor.

El Yazısı Vasiyetlerde Geçerli

Merak edilen konuların arasında, el yazısının geçerli olup olmadığı yer alıyor. Tamer Heper, el yazısını geçerli olduğunu bildiriyor. Burada önemli olan notere durumun bildirilmesi olarak açıklıyor.

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.