Emlak Nabzı

Mutfak Kara Tahta Modelleri

Mutfak Kara Tahta Modelleri
36 views
18 Mart 2021 - 13:56

Mutfak kara tahta modelleri, eksilen gıda ihtiyaçlarını ve günün menüsünü yazmak için kullanılabilir. Tercih edilen tahta dekoratif ve ihtiyaca göre farklı şekil ve renklerde olmaktadır. Mutfak Kara tahta, üzeri tebeşirle yazılabilen ve tekrar kullanılabilen ince kaynak bir levhadır. İlk yıllarda siyah ve gri renklerde olan kara tahtalar, günümüzde göz yormaması için koyu yeşil renkte üretilmektedir. Genellikle okullarda eğitim öğretim faaliyetlerine yardımcı olmak için kullanılsalar da günümüzde dekoratif amaçlı olarak evlerin çeşitli alanlarında ve mutfaklarda da tercih edilmektedirler.

Mutfakta Kara Tahta Kullanımı

Kara tahtalar dekoratif olarak evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. En çok tercih edilen alanlardan bir tanesi de mutfaklardır. Mutfak kara tahta kullanmak için uygun bir alandır. Mutfakta bulunan kara tahta üzerine evin eksikleri yazılabilir. Bu sayede alışverişe çıkılacağı zaman eksikleri bilmek oldukça kolay olacaktır.

Eksikleri yazmak için kağıt kaleme ihtiyaç duyulmayacaktır. Bu sayede kağıt israfı önlenir ve ağaçlar korunur. Kara tahtanın kullanım ömrü 20 ile 30 yıl kadardır. Bir kere alınan kara tahta uzun yıllar boyunca kullanılır. Mutfakta bulunan kara tahtalara günün menüsü yazılarak ev halkına önceden pişecek yemekler haber verilebilir veya haftalık yemek listeleri ev halkının ortak kararlarıyla belirlenir ve tahtaya yazılır.

Kara Tahta Kullanımının Avantajları ve Dezavantajları

Kara tahtalar günümüzde gelişen teknolojiyle yerini beyaz tahtaya bırakmaya başlamıştır. Fakat nostalji seven kişiler hala kara tahta kullanmaya devam etmektedir. Kara tahtalarda yazı yazabilmek için tebeşire ihtiyaç vardır. Kara tahtaların avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Tebeşir, kullanımı kolay bir yazım aracıdır. Özel bakım gerektirmez ve hızlı bitmez
  • Tebeşirler, beyaz tahta kalemlerine göre uygun fiyatlıdır.
  • Tebeşir bulaştığı yerden kolayca temizlenebilir, yıkama işlemine gerek yoktur.
  • Tebeşir toz üretmektedir. Astım veya solunum yolu rahatsızlığı olan kişileri hasta edebilir.
  • Kara tahtanın üzeri sivri bir maddeyle çizilirse tamir edilemez.

Özellikle kara tahtayı yazmak için kullanılan tebeşirin avantaj ve dezavantajları iyi düşünülmeli, ihtiyaca yönelik en doğru kara tahta modeli tercih edilmelidir.

Mutfak Kara Tahta Modelleri Nereden Alınır

Dekoratif amaçlı ve mutfaklarda kullanılan kara tahta modelleri genellikle küçük boyutlu olmaktadırlar. Dekoratif işlevleri olan kara tahta modelleri yapı marketlerinde ve internet satışı yapan mağazalarda bulunmaktadır. Büyük boyutlu kara tahtalar ise kara tahta imalatçılarında satılmaktadır. Şuraya bakabilirsiniz

Mutfak Kara Tahta Modelleri Fiyatları

Kara tahta bir kez alındıktan sonra 20 ile 30 yıl arası bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu sebeple tekrar tekrar alınması gerekmez. Fiyatını ise kara tahtanın boyutu ve kullanılan malzemenin fiyatı belirlemektedir. Standart kara tahtalar dikdörtgen veya kare biçimlidir. Farklı şekillerde kullanılmak istenirse tasarım yapılması gerekir. Tasarımın fiyatını ise ihtiyaç ve istekler belirleyecektir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.