Emlak Nabzı

Nace Kodu Nedir? Nace Kodu Nasıl Bulunur?

Nace Kodu Nedir? Nace Kodu Nasıl Bulunur?
302 views
10 Mayıs 2021 - 6:30

Nace kodu Avrupa ticaret faaliyetinde kullanılan altı haneli bir kod türlüdür. Türkiye’de pek yaygın olarak kullanılmasa da son zamanlarda bazı işletmeler nace kodu kullanmaya başladı. Nace kodu ayrıca işletmelerin tehlike sınıflarına göre ayrılması için de kullanılıyor, siz de Avrupa standartlarına göre işletme kurmak istiyorsanız nace kodu kullanmak zorundasınız.

Nace Kodu Nedir? Videolu Anlatım

Nace Kodu Nasıl Bulunur?

Nace kodunun birçok bulunma yöntemi mevcut, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlandığı için nace kodunuzu öğrenmek üzere Ticaret Bakanlığına başvuru yaparak nace kodunuzu öğrenebilirsiniz, dilerseniz e- devlet üzerinden SGK sicil kaydınızdan da nace kodunuza ulaşabilirsiniz

nace kodu örnek

Nace Kodu Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Nace kodu işletmenizin tehlike sınıfına göre belirleniyor, nace kodu bazı yerlerde başvuru için gerekebiliyor, bu yüzden işletmenizi açtıktan sonra nace koduna başvuru yapmanız işletmenizin güvenliği açısından faydalı olacaktır.

Avrupa’da da ticarete atılmak istiyorsanız işletmenizde mutlaka nace kodu bulundurmalısınız, Avrupa pazarında işletmeler çok sıkı denetime maruz bırakılıyor. Avrupa ülkelerinde ticaret düzeninin bozulmaması ve doğru bir şekilde sınıflandırma yapılabilmesi için kod yöntemini devreye sokmuşlardır. Türkiye’de yeni yeni uygulanmaya başlanan nace kod uygulaması kısa süre içinde ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayacaktır.

Nace Kod İle Güvenliğinizi Arttırın

Nace kod sayesinde işletmenizin güvenliğini arttırabilirsiniz, özellikle çoklu personel ile çalışılan bir işletmeye sahipseniz nace kodu kullanmalısınız, nace kodu olmayan fabrikalar tehlike sınıfında olamayacağı için iş alımlarınızda sorun yaşayabilirsiniz. Bu tarz sorunların önüne geçebilmek adına nace kod kullanarak işletmenizi güvence altına alabilirsiniz.

Nace kodu kullanmanın başka bir avantajı ise yabancı ülkelerden gelen iş alımlarını da kabul etmenizi sağlar nace kodu ile işletmenizi aynı zamanda Avrupa ülkelerinde de geçerli hale getirebilirsiniz. Nace kodunu daha detaylı bir şekilde öğrenmek için internet üzerinden arama yaparak yada Ticaret Bakanlığına başvuru yaparak bilgi alımı sağlayabilirsiniz.

İşletmenizi kurduktan sonra Ticaret Bakanlığına işletmeniz hakkında beyandan bulunduğunuz zaman nace kodu almaya hak kazanırsınız. Nace kodunun kısaca anlamı işletmenizin tehlike grubunu sınıflandırmaya yarayan altı haneli kodur. Bu kod ile işletmenizin sınıfını sorgulayabilirsiniz.

Meslek gruplarına göre nace kodları 

meslek-gruplarina-gore-nace-kodları

 

PLANKOTE NEDİR?

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.