Emlak Nabzı

Portekiz’de Bir Gayrimenkul, İlk Kez Doğrudan Bitcoin ile Satın Alındı

Portekiz’de bir gayrimenkul, ilk kez fiat paraya çevrilmeden doğrudan Bitcoin ödenerek satın alındı. Yerel gazete Idealista’nın bir haberine göre …

Portekiz’de Bir Gayrimenkul, İlk Kez Doğrudan Bitcoin ile Satın Alındı
43 views
10 Mayıs 2022 - 16:32

Portekiz’de bir gayrimenkul, ilk kez fiat paraya çevrilmeden doğrudan Bitcoin ödenerek satın alındı.

Yerel gazete Idealista’nın bir haberine göre ülkede bir ilk gerçekleşti. Bazı ek adımlar gerektirse de, ülkede ilk kez bir gayrimenkul doğrudan Bitcoin ödenerek satın alındı. Gayrimenkul, kabaca 102.000 euroya (108.000 dolar) karşılık gelen 3 BTC’ye satın alındı.

Kripto varlıklar ile gayrimenkul satın almak, geçtiğimiz aya kadar alıcıların önce varlıklarını euroya çevirmesini gerektiriyordu. Ayrıca ülkenin noter yasası, doğrudan kripto ile yapılan gayrimenkul satışları için tapuların nasıl oluşturulacağına dair net kurallar belirlemiş durumda. Emlak şirketi Zome konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu tapu tarihi bir dönüm noktasını temsil ediyor, dijital bir varlığın fiziksel bir varlığa -bir eve euroya çevrilmeden transferini temsil ediyor.”

Tapu oluşturma sürecinde ise, ilgili Bitcoin adresi ve kripto işleminin gerçekleştiğine dair kanıt gibi sıradan detaylara ek bazı bilgiler yer alıyor.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.