Emlak Nabzı

Tasfiye Değeri Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Tasfiye Değeri Nedir? Nasıl Hesaplanır?
248 views
20 Nisan 2021 - 19:59

Tasfiye, kelime anlamı arıtma, ayıklama, temizleme olarak sözlükte yerini almaktadır. Bu kelime ticari terim olarak kullanıldığında ise şirketlerin aktif faaliyeti sone ermesinden sonra kalan paranın paylaşılması diye geçmektedir. Tasfiye değeri ticari terim anlamında kullanılmakta olup bu değer şirketler için büyük önem arz etmektedir. Nedir, nasıl hesaplanır ve neden hesaplanmalıdır aşağıda detaylandırılmıştır.

Tasfiye Değeri Nedir?

Bir şirketin herhangi bir sebeple faaliyetinin tamamlanması ve aktifliğinin bitmesiyle şirkete ait olan varlıkların satılarak elde edilen gelir ile satış giderlerinin, satış komisyonun, borçların, personel tazminatının ödendikten sonra kalan net para değeridir. Bütün giderlerin ödendikten sonra kalan kalan para hisse senedi başına paylaştırılır. Ve bu paylaştırılan para değeri tasfiye değeri olmaktadır. Diğer bir deyişle likidasyon değeridir.

Tasfiye Değeri Nasıl Hesaplanır?

Tasfiye değeri hesaplaması günlük verilere göre de yapılabilmektedir. Şirketin tasfiye değerinin bulunması istendiğinde şirketin varlıklarının o günkü satış değerine göre olan fiyattan hesaplanması ile oluşur.. Şirketin kısa ve uzun vadedeki borçları bulunan bu değerden çıkarıldıktan sonra kalan değer olarak hesaplanmaktadır. Hisseye bölündüğünde ise hisse başına düşen değer bulunur. Yani tasfiye değeri borçları ödedikten sonra kalan net para hisse sayısına bölünerek hesaplanmaktadır.

Tasfiye Değeri Neden Hesaplanır?

Tasfiye değerinin hesaplanmasının önemli sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan belli başlı olanları isteğe bağlı hesaplanan değer ya da zorunlu olarak hesaplanan değerdir. İsteğe bağlı hesaplanan değer şirketin ileriyi görmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Şirket değeri hesaplayarak bulunduğu konumu tespit eder. Yeterli sermayenin olup olmadığı, yeni borçlanmaya gidip gidemeyeceğini ön görebilir. Doğru bir yatırım yapması için de gereklidir.

Belli zaman içinde şirketin elinde kalacağı net değeri bulmuş olur. Bundan sonraki adımlarını bu değere göre atarak şirketin zarar etmesine engel olmaktadır. Ayrıca fiyat yönetiminin başarıyla gerçekleşmesi de bu değerin hesaplanmasıyla yapılabilmektedir. Zorunlu yapılan tasfiye değeri ise genellikle şirketin batmasıyla ya da iflas edebileceği öngörüsüyle hesaplanmaktadır. Şirket hisse başına düşen değeri bularak olabilecek iflasın sonuncunun daha büyük zararlara yol açmasını engelleyebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.