Emlak Nabzı

Web Tapu Nedir?

Web Tapu Nedir?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
133 views
11 Aralık 2021 - 11:03

Yeni bir ev satın almak ya da sahip oldukları evleri satmak isteyen kişilerin çeşitli tapu işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Tapu ve Kadastro kurumu üzerinden gerçekleştirilecek tapu işlemleri artık elektronik ortamda da gerçekleştirilebilir. Tapu ve Kadastro kurumuna giden kişiler işlemler için Web Tapu sistemine giriş yapılması gerektiğini görecektir. Bu da web tapu nedir sorusunu akıllara getirir.

Web tabu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan bir web sitesidir. Aynı zamanda mobil uygulama olarak da akıllı telefon ve tabletlerde kullanımı mümkündür. Tapu işlemlerinin çok daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Günün her saatinde uygulama ya da web sitesine giriş mümkün olmaktadır.

Web Tapu Sisteminde Hangi İşlemler Gerçekleştirilebiliyor?

Web tapu sistemi insanlara kolaylık sağlaması amacıyla kurulduğu için birçok işlemin yapılmasına imkân sağlar. Web tapu nedir sorusunu soran kişiler genellikle randevu sistemini kullanmak zorunda olduklarını gördükleri anda bu soruyu sorarlar. Tapu dairesinde gerçekleştirilecek işlemler için öncesinde web tapu üzerinden randevuların alınması gerekmektedir. Bazı temel işlemler randevu sırasında gerçekleşerek sürecin hızlanmasını sağlar.

Web tapu nedir

Web tapu kullanıcıları sahip oldukları tüm taşınmazları bir liste halinde sistemde görebilmektedir. Arazi, tarla, mesken ya da işyeri gibi birçok farklı taşınmaz bu site üzerinden listelenir. Ayrıca listelenen taşınmazların tüm özellikleri de sistem üzerinden izlenebilecektir. Taşınmazın ada, parsel ya da pafta bilgileri sistemden görülebilir. Bunun yanında metrekaresi ve cinsi de rahatlıkla izlenebilecektir. Tüm bunlara ek olarak emlak satışları için de web tapu sisteminin kullanılması mümkün olmaktadır.

Web Tapu Sistemi Nasıl Kullanılır?

İnsanlar tarafından sorulan web tapu nedir sorusunun yanıtı alındıktan sonra herkes sisteme girerek gerekli işlemleri yapmaya başlamaktadır. Sisteme giriş son derece basittir. Bilgisayarlarda yer alan tarayıcıların adres kısmına webtapu.tkgm.gov.tr yazarak siteye giriş yapabilirler. İsterlerse web tapu aramasını arama motorlarında yaparak da ilk çıkan siteye giriş yapabileceklerdir.

Mobil uygulamayı telefonlarına indiren kişiler de kolayca giriş işlemlerini gerçekleştirirler. Giriş işlemlerinde e-devlet şifresinin kullanımı yeterli olacaktır. Böylece tüm işlemler yapılabilir bir hale gelir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.