Emlak Nabzı

3.Çeyrekte Gayrisafi Yurt İçi Hasıla Arttı

3.Çeyrekte Gayrisafi Yurt İçi Hasıla Arttı
63 views
07 Aralık 2021 - 10:28

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2021 yılı üçüncü çeyreğinde %7,4 arttı ve geçen yılı geride bıraktı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun paylaştığı veriler Temmuz – Ağustos – Eylül aylarını kapsıyor.

İhracat Artarken İthalat Azalıyor

Açıklanan verilere göre ihracatın arttığı ithalatın ise azaldığı görülüyor. Geçen yılın 3. çeyreğine göre ithalat %25,6’lık bir artış gösterdi. İthalat ise %8,3 oranında azaldı.

İş Gücü Ödemeleri Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre iş gücü ödemelerinde de büyük bir artış gözlemlendi. Geçen yılın 3. çeyreğine oranla iş gücü ödemelerinde %36,3’lük bir artış yaşandı. Bunun yanı sıra net işletme artığı/karma gelir oranı ise %38,6’lık bir artış gösterdi. Bu veriler birçok insanı mutlu edecek gibi görünüyor.

Gayrisafi Değer Katma içerisinde iş gücü ödemeleri 2021 yılında %29,8’lik bir paya sahip oldu. Net işletme artığı/karma ise %54,6’lık payı kapsadı. İş gücü ödemelerinin geçen yılın aynı çeyreğinde sahip olduğu pay %30,1 iken, Net işletme artığı/karma payı %54,4’tü.

3.Çeyrekte Gayrisafi Yurt İçi Hasılat Arttı

2021 Yılının 3. Çeyreğinde Mesleki, İdari Ve Hizmet Faaliyetleri Artış Gösterdi

Zincirlenmiş hacim endeksi olarak geçen yılın 3. çeyreğindeki verilere göre mesleki, idari ve hizmet faaliyetleri %25,4’lük bir artışla göze çarpıyor. Diğer faaliyetler arasında bilgi ve iletişim %22,6, sanayi %10, eğitim %8,3, gayrimenkul ise %4,7’lik artış gösterdi.

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.