Emlak Nabzı

Apostil Nedir? Apostil Belgesi Nereden Alınır?

Apostil Nedir? Apostil Belgesi Nereden Alınır?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
134 views
23 Nisan 2021 - 19:51

Resmi evraklarda uluslararası geçerlilik oldukça önemli. Bazı resmi belgelerin uluslararası geçerliliğinin sağlanması amacıyla apostil işlemi yapılır. Söz konusu belge apostil tasdiki ile başka ülkelerde de geçerli hale gelir. Belge noterden onaylatılarak resmiyet kazanır. Apostil nedir? Sorusuna daha detaylı tanımlar yapılması doğru olacaktır.

Bazı belgeler için apostil gerekirken bazı belgeler için böyle bir zorunluluk yoktur. Ancak; bu belgelerin hangileri olduğu bilinmelidir. Özellikle uluslararası etkileşimde bulunanlar için bu bilgiler daha büyük öneme sahiptir. Zira bulunulan bir ülkede evrakların geçerliliği olmazsa birçok sorunla karşı karşıya kalınabilir.

Apostil Ne Demek?

apostil nedir? Sorusunun cevaplarından biri de bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilip başka bir ülkede yasal olarak kullanılması anlamına gelir. Diğer bir ifadeyle; bir ülkede düzenlemiş olan bir belgenin başka bir ülkede geçerlilik kazanması ve bu belgenin yasal olarak kullanılabilmesini sağlayan bir onay işlemidir. Bu onay işlemi sayesinde bir ülkede geçerli olan belge gidilen başka bir ülkede geçerliliğini korur ve kullanılabilir. Yani belge gidilen ülkede de resmiyet kazanır.

6 Ekim 1961 tarihinde Lahey Konvansiyonuyla apostil kuralları tespit edilmiştir. Apostil kuralları sadece Lahey Konferansı’na katılan taraf devletler ve üyeler arasında geçerli olmaktadır. Apostil Lahey Sözleşmesi ile yasal hale getirilmiştir. Apostil için her hangi bir ücret söz konusu değildir. Ancak; bazı kurumlar bu işlem için belirli bir hizmet bedeli talep edebilir. Bu işlemin ücreti de hizmet bedeli olarak tanımlanır.

Apostil Nedir?

Apostil Nedir?

Apostil Belgesinin İçeriği

Bir apostil belgesinin belli unsurları vardır.

  • Belgenin düzenlendiği ülkenin adı
  • Belgeyi imzalayan kişinin adı
  • Belgeyi imzalayan kişinin sıfatı
  • Belgeye basılan mührün ait olduğu makamın adı
  • Tadik edildiği tarih
  • Tasdik edildiği yer
  • Apostili düzenleyen makam
  • Apostil numarası
  • Apostili düzenleyen makamın kaşesi ya da mührü
  • Apostili düzenleyen yetkilinin imzası

Apostil Belgesi Nereden Alınır?

Apostil belgesi her ülkede farklı makamlara başvurularak alınabiliyor. Bazı ülkelerde apostil için valilik makamından, adli belgeler için ise ağır ceza mahkemeleri başkanlıklarından alınabilir.

Türkiye’de apostil belgesi almak isteniyorsa bu talep için kaymakamlığa başvurulmalıdır. Valiliklere gidilerek de talepte bulunulabilir. Bununla beraber eğer bazı adli belgeler söz konusu ise ağır ceza mahkemelerine başvurulması gerekir. Eğer bulunulan bölgede ağır ceza mahkemesi yoksa Adliye Encümeni ya da Adalet Komisyonu Başkanlıklarına gidilir.

Hangi Belgelere Apostil Uygulanır?

Apostil bazı belgeler için zorunludur. Bu zorunluluk dikkate alınarak zorunluluğun hangi belgeleri kapsadığı bilinmelidir. Apostil zorunluluğu gerektiren belgeler şunlardır;

Cumhuriyet savcılıkları, mahkeme icra daireleri ve aynı zamanda mahkeme katipleri de dahil olmak üzere yargı mercileri ve yargı mensubu olan memurlarca düzenlenen belgelere apostil uygulanması zorunludur. Noterlikten alınmış belgelere apostil uygulanmak zorundadır.

Gümrük ve ticaret işlemleriyle ilgili belgelerde, konsolosluk ve diplomatik belgelerde, nüfus kayıt örneği, doğum-ölüm belgeleri ve diploma için de apostil işlemi uygulanma zorunluluğu bulunuyor. Dolayısıyla bu belgelerin başka ülkelerde geçerliliğinin olabilmesi için apostil gereklidir.

Apostil Onay ve Apostil Mührünün Geçerlilik Süresi

Apostil konusunda merak edilen konulardan biri de geçerlilik süresine ilişkindir. Apostil şerhi olan belgelerin belli bir geçerlilik süresi yoktur. Ancak; apostil mührü olan belgenin geçerlilik süresi mevcutsa belgenin geçerlilik süresi son bulduğunda apostil işlemi geçersiz olur. Yani bu durumda bu süre dikkat alınmak zorundadır. Zira süre sonunda apostilin geçerliliği kalmaz.

Bununla birlikte nüfus kayıt örneklerine dikkat edilmesi gerekiyor. Nüfus kayıt örneklerinin apostil işleminin altı ay geçerliliği mevcuttur. Dolayısıyla nüfus kayıt örneklerinde bu süreye dikkat edilmelidir. Apostil alındığından itibaren bu süre işlemeye başlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.