Emlak Nabzı

Aralık Ayı Kira Zammı Belli Oldu!

Aralık Ayı Kira Zammı Belli Oldu!
89 views
07 Aralık 2021 - 13:38

Kiracı olan birçok kişiyi ilgilendiren Aralık ayı kira artış oranı belli oldu. Kasım ayında en yüksek kira artışı uygulanmıştı. Aralık ayı kira artış oranı da hem kiracılar hem ev sahipleri tarafından oldukça merak ediliyor.

Aralık Ayı Kira Artış Oranı

Yeni yıla girmeden önce birçok üründe uygulanan zamlar ev kiralarında da yaşandı. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yılın en yüksek zam oranları uygulandı. Türkiye İstatistik Kurumunun enflasyon oranlarını açıklaması ile birlikte Aralık ayı kira artış oranı da belli oldu. Aralık ayı kira zam oranı %17,71 olarak gerçekleşti.

Aralık Ayı Kira Zammı Belli Oldu!

Kira Zammı Ne Kadar Yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri doğrultusunda her ay kira artış oranları belli oluyor. Bu oranlara göre ev sahipleri kira zammı yapabiliyor. Enflasyon verileri kiralarda etkili oluyor. Yılın son aylarında yüksek kira artış oranları ile karşı karşıya kalmıştı kiracılar. Aralık ayında da değişen bir şey olmadı yine yüksek zamlı fiyatlar kiracıları karşıladı.

Ekonomide Yaşanan Kur Dalgalanmaları

Ekonomide yaşanan kur dalgalanmaları konut sektörünü de etkiledi. Konut fiyatlarında artışlara neden oldu. Konut sektöründe talep yüksek ve arzın da az olması neden ile konut fiyatları da yükselişe geçti. Türkiye genelinde konut fiyatları oldukça yükseldi. Kiralık ev arayan kişiler bulmakta güçlük çekiyor. Son 3 aylık dönemde konut kiraları aşırı bir şekilde yükseldi.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.