Emlak Nabzı

Balkonunu Kapatmak İsteyenler Dikkat

Balkonunu Kapatmak İsteyenler Dikkat
101 views
03 Aralık 2021 - 10:21

Takvim gazetesinin yazarı olan Feride Hilal İmal yazısında balkonun kapatılıp kapatılmayacağını kaleme aldı. Feride Hilal İmal’e okuyucusundan bir soru geldi. ” Bir sitede yaşıyorum. Balkonu odaya katmak istiyorum. İzin almam gerekiyor mu? ” dedi.

Feride İmal’ in verdiği yanıt ise şu şekildedir:

Herkesin bilmesi gereken 634 sayılı kat mülkiyeti Kanunu’nun 19. Maddesine bakılarak kat malikleri ana taşınmazın mimari yapısı özenli bir şekilde korumakla mecburdur. Bina içerisinde yer alan kat maliklerinin 5’te 4 ‘lük kısmının tadilatı ve onarımı yazılı olarak rıza göstermez ise inşaat, onarım ve tadilat işleri gerçekleştirilemez.

Balkon Eklemek İçin İzin Almak gerekir Mi?

Bir apartman binasında yaşanıyorsa, binanın herhangi bir katına balkon eklenmek istenirse, bunun için izin istemek gerekir.

İzin olmadan Tadilat Yapmak Mümkün Mü?

Balkon eklemek için öncelikle bina içerisinde oturan ve kat mülkiyetine sahip olan kişilerin 5′ te 4′ lük kısmının izni olmadan binada tamirat tadilat ve onarım işleri olamaz.

Yasaya Göre Balkon Yapmak Yasak Mı?

Binada yer alan birçok kişinin izni olmadan binada herhangi bir yerde tadilat işleri yapılamaz. Yasalara göre, 634 sayılı kat Mülkiyeti kanunu vardır. Bu kanunun 19. Maddesine göre kat maliklerin ana taşınmazın mimari yapısı özenli ve titiz bir şekilde korunmalıdır. Bu sayede herkes tadilat işlemi yapamaz.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.