Emlak Nabzı

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor
118 views
25 Mart 2021 - 6:50

Başkası Adına Kredi Çektim Ödemiyor

​​​​​Çoğu insanın problemi olan bir konu. Bazı durumlarda bankadan kredi çekemeyiz bu yüzden de yakınlarımızdan yardım isteriz.

Genelde; gelir yetersizliği ya da belgelenmemesi, çalışma durumu, kredi notunun düşük olması, kara listeye girilmesi, kullanılabilir bir kredinin olmaması, kefil olma, durumu gibi nedenler buna sebep olabilir.

Başkası Adına Kredi Çekmek

Kredi sorunlarının ilk başında başkası adına kredi çekmek bulunuyor. Mantıklı gibi görünen bu yöntem birçok insanın tercih ettiği bir yöntemdir. Masum gibi görünen ama sonucu pek de belli olmayan bu yöntem birçok insanın pişmanlığı olmuştur. Dikkat etmeliyiz.

Kimler Adına Kredi Çekilir?

Genellikle akraba ve dostlardan istenilen araçtır bir nevi. Maddi imkanınız varsa tavsiye edilir. Yoksa sizin için riskli sonuçlar doğurabilir. Araştırma yaptığımızda görüyoruz ki birçok insan akrabaları, kocası, sevgilisi, hatta arkadaşı için bu yönteme başvuruyor.

Banka Kimi Muhattap Alır?

Ne yazık ki birçoğunun sonu hep aynı, olan kredi çeken kişiye oluyor. Çünkü banka krediyi kim çektiyse, onu muhatap alıyor. Açıkçası imza kime aitse borç onun borcu oluyor.

Kredi çektiğim kişi ödemiyor?

Evet, başta güvenip kredi çektiğimiz kişi ödemezse ne yapabiliriz? Hiçbir şey yapamayız maalesef, tek seçeneğimiz borcu mecburen ödemek olacaktır. Aksi takdirde kötü sonuçlar doğabilir bizim için. Örneğin; haciz, hapishane gibi…

İmza Yetkisi

Banka muhatap olarak imza kime aitse onu alır. Paranın; nereye, kime, nasıl verilip, kullanıldığıyla ilgilenmez ve dikkate almaz. Çünkü banka onayı size vermiştir. Parayı alan kişi sizsinizdir. Doğal olarak da sizden bunu tahsil etmek mecburiyetindedir.

Yasal Sorumluluk Kimdedir?

Yasal sorumluluk tamamıyla sizdedir. Bu yüzden: gerek kendimiz gerek yakınlarımız için bile olsa kredi çekerken birçok soruyu kendimize sormalıyız.

  • Öncelikle bu kişi borcunu öder mi?
  • Eğer ödemezse benim ödeyecek maddi imkanım var mı?
  • Kredi çekmek için ne kadar mantıklı bir sebebim var?
  • Gerçekten buna ihtiyacım var mı?
  • Gibi soruları kendimize sormadan asla böyle ciddi bir işe kalkışmamalıyız.

Unutmayalım ki kolay görünen bu işlem zordur.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.