Emlak Nabzı

Deprem Gerçeğini Unutmamalıyız

Deprem Gerçeğini Unutmamalıyız
70 views
02 Aralık 2021 - 13:57

Türkiye, deprem kuşağında bulunuyor ve yaşanan son depremler, birçok yapının büyük risk taşıdığını gösteriyor. Hızlı kentleşmenin getirmiş olduğu olumsuzluklarda deprem gerçeğini unutmamalı ve kentsel dönüşüm için acil çalışmalar yapılmalıdır. EGE Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan yaptığı açıklamalar ile işin önemine dikkat çekmeye çalışıyor. Son düzenlemelerle kentsel dönüşüm çalışmaları, belediyelere devredilmiştir. Ancak çeşitli nedenlerle belediye ekipleri yeterli kontrolü sağlayamıyor.

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

Yapılan açıklamalarda, kentsel dönüşüm çalışmaları için kontrole giden görevlilere, inşaat ya da bina sahiplerinin izin vermedikleri belirtiliyor. Herhangi bir yaptırım gücü olmayan belediye görevlileri işini yapamadan dönmek zorunda kalıyor. Bu kentsel dönüşüm çalışmalarının engellenmesine ve yavaşlamasına neden oluyor. Bu deprem gerçeğini unutmamıza ve deprem meydana geldiğinde büyük hasarların ve can kayıplarının oluşmasına neden olduğu görülüyor. Gerekli çalışmaların yapılabilmesi için belediyelere, kolluk kuvvetleri, güvenlik ve gerekli kontrollerin yapılabilmesi için destek vermelidir.

Kentsel Dönüşüm Sorunları

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yavaş yürümesinin nedenleri arasında ekonomik sebepler başta geliyor. Birçok kişi oturmuş olduğu evin sağlam olmadığını bilmesine rağmen maddi imkansızlıktan dolayı kentsel dönüşüm yapılmasını istemiyor. Bunun için devletin uygun kredi destekleri vermesi gerekiyor. Deprem riski bulunan tüm binalar tespit edilmeli ve uzun vadeli kredilerle, ev sahipleri desteklenerek, kentsel dönüşüm çalışmaları hemen başlatılmalıdır. Kentsel dönüşüm için çalışmalar, belirli bir bölge için değil Türkiye geneline uygulanacak şekilde planlanmalıdır.

 

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.