Emlak Nabzı

Elektronik Para Ve Ödeme Kuruluşları Hakkında Merkez Bankası’ndan Beklenen Düzenleme Geldi!

Elektronik Para Ve Ödeme Kuruluşları Hakkında Merkez Bankası’ndan Beklenen Düzenleme Geldi!
56 views
08 Aralık 2021 - 15:32

Merkez Bankası’nın elektronik para ve ödeme kuruluşları ile ilgili beklenen düzenlemesi, Resmi Gazete’de yerini aldı. Son günlerde gündemden düşmeyen ve ilgi gören elektronik para hakkında, Merkez Bankası’ndan bir açıklama ve düzenleme bekleniyordu. Beklenen düzenleme, Resmi Gazete’de yayınladı. Yapılan düzenlemelerde kişilerin mağdur olmaması için tüm detaylar düşünülmüş. Bu da elektronik paraya olan korkuların azalmasını sağladı.

Yapılan Düzenlemelerde Mağdur Olunan Noktalar Unutulmamış

Merkez Bankası’nın yayınladığı düzenleme, 84 maddeden oluşuyor. Düzenlemede dikkat çeken noktaların başında bu düzenlemelerin kesin olmadığı, tekrar değişebileceği konusunda maddelerin yer alması geliyor.

Bunun yanında düzenlemede; alıcı, ön ödeme aracı, açık rıza, banka ödeme sistemleri, birlik, doğrudan borçlandırma, elektronik haberleşme hizmeti, elektronik para ve daha birçok konuda maddeler yer alıyor.

Elektronik Para Ve Ödeme Kuruluşları Hakkında Merkez Bankası’ndan Beklenen Düzenleme Geldi!Elektronik Para Ve Ödeme Kuruluşları Hakkında Merkez Bankası’ndan Beklenen Düzenleme Geldi!

Elektronik Para Ve Ödeme Kuruluşları Hakkında Merkez Bankası’ndan Beklenen Düzenleme Geldi!

Ödeme Kuruşlarıyla İlgili Yapılan Düzenlemeler Herkesi Şaşırttı

Fatura ödemeleri gibi birçok konuda tercih edilen ödeme kuruluşları, Merkez Bankası’nın yaptığı düzenlemeler sonucunda sıkı denetime tabi tutuldu. Yani havaleden borç ödeme işlemlerine kadar birçok işlem, Merkez Bankası’nın tercih ettiği anonim şirketler tarafından denetlenecek. Böylelikle mağduriyetler azalacak.

Özgür Elektronik Paraya Kısıtlamalar Geldi

Elektronik paranın, elle tutulur olmaması ve dijital dünyada yer alması, güvenilirlik konusunda şüphelere neden oldu. Ancak zor durumda olan Türk halkı, geçinebilmek için görmedikleri elektronik paraları kullanıyor.

Merkez Bankası, birçok kişi tarafından tercih edilen elektronik para hakkında ciddi düzenlemeler yaptı. 1. madde de borçlunun borcunun hepsini ödemek zorunda olmadığını, bir kısmını ödeme talebinde bulunma hakkının olduğunun belirtilmesi, birçok vatandaşın yüreğine su serpti.

 

 

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.