Emlak Nabzı

Ev Alımında Yapılan Masraflarda İade İmkanı

Ev Alımında Yapılan Masraflarda İade İmkanı
104 views
09 Aralık 2021 - 12:18

Ev sahibi olmak isteyen kişilerden ev parasına ek olarak çeşitli masraflar için ödeme alınıyor. Bu ödemeler ev sahiplerinin bütçelerini zorluyor. Ancak evlerini almayı başaran kişilere ev alımında yapılan masraflarda iade imkanı bulunuyor. Bu imkan sayesinde kişiler ödedikleri paraları geri alarak değerlendirebiliyorlar.

Ev Sahipleri Ekspertiz Ödemelerini Geri Alabiliyorlar

Ev sahiplerinin geri alabilecekleri masraf ödemelerinin başında ekspertiz ücreti bulunuyor. Bu ücret kişilerin evi konut kredisinden yararlanarak almaları durumunda bankaya veya aracı firmaya ödeniyor. Bu ücret kredi için başvurulan bankaya göre farklılık gösterirken günümüzde bu ücretin 1250 TL tutarında olduğu görülüyor. Bu ücretin ödenmesi kişilere ekstra masraf çıkarırken ekspertiz ödemelerinin geri alınması mümkün oluyor. Ancak bunun yapılabilmesi için ekspertiz yapan firmanın kişiler fatura vermemiş olmaları gerekiyor.

Ev Alımında Yapılan Masraflarda İade İmkanı

Ev Alımında Yapılan Masraflarda İade İmkanı

Konutlar İçin Ödedikleri Emlak Vergisini Geri Alabiliyorlar

Ekspertiz ücreti yanı sıra konutlar için ödenmekte olan emlak vergisinin ödemelerinin geri alınması da mümkün oluyor. Gaziler, şehit yakınları veya engelliler gibi devlet tarafından belirlenmiş olan kişilerin emlak vergisi ödemeleri gerekmiyor. Ancak bu haklarından haberdar olmayan kişilerin belediye aracılığıyla vergi ödedikleri durumlar oluyor. Bu durumun yaşanması halinde kişiler belediyeye müracaat ederek emlak vergisi için ödedikleri tutarı geri alabiliyorlar.

Kentsel Dönüşümden Alınan Konutlarda Tapu Harcı İadesi

Kişiler ev satın aldıklarında tapu işlemlerini gerçekleştirmek için tapu harcı ödüyorlar. Ancak tercih edilen ev kentsel dönüşümden yapılmış bir evse tapu harcının verilmesi gerekmiyor. Buna rağmen alım işlemi gerçekleştiren kişilerin tapuya harç ödemeleri mümkün olabiliyor. Tapu harcı ödememesi gerektiğini öğrenen kişiler Tapu Müdürlüğü’ne başvurarak yaptıkları ödemeyi geri alabiliyorlar. Ancak bunun için müdürlüğe satın aldıkları evin kentsel dönüşümle yapılmış olduğunu kanıtlayacak belgeyi teslim etmeleri gerekiyor.

Ev Alımı Masraf İadelerinde Süre Şartı Bulunuyor

Ev alımında yapılan tapu harcı, emlak vergisi ve ekspertiz ödemelerinin geri alınabilmesi için kişilerin belirli süre içerisinde ilgili birimlere başvurarak iade hakkından faydalanmaları gerekiyor. Bu süre ise ev alımını takip eden 5 yıl olarak belirleniyor. Bu süre içerisinde iade hakkını kullanamayan kişilerin hakları siliniyor.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.