Emlak Nabzı

Ev Kredisinde Hayat Sigortasının Yeri Nedir?

Ev Kredisinde Hayat Sigortasının Yeri Nedir?
178 views
17 Mart 2021 - 6:50

Konut kredisi ya da mortgage olarak da bilinen ev kredisi için hangi bankaya başvurursanız başvurun karşınıza çıkacak en önemli konulardan biri hayat sigortası olacaktır. Her ne kadar yaptırılması zorunlu olmasa da yapılması önerilmekte ve tercih edilmektedir. Ev almak isteyen herkesin bilmesi gereken ve merak ettiği hayat sigortası için neler gereklidir.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, bireylerin başlarına herhangi bir olayın gelmesi durumuna karşı sigorta şirketlerinin belirli bir prim karşılığında yatırılan paranın ödendiği sigorta çeşididir. Günlük hayatta karşılaşılabilecek birçok risk için kişilere maddi güvence sağlamaktadır. Özellikle ev almak isteyenlerin bankaya gittikleri zaman bankalar ya kendileri vermeyi talep etmekte ya da anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerine yönlendirmektedirler.

Hayat Sigortası için Ne Kadar Ödemek Gerekir?

Hayat sigortası için ödenmesi gereken net bir ücret yoktur, yaşınıza, cinsiyetinize, işinize ve sağlık durumunuza göre farklılık göstermektedir. Bazı firmaların yaş sınırlaması varken bazı firmalar da herhangi bir sağlık sorunu olan bireylere hayat sigortası yaptırmadıklarını belirtmektedirler. Ev kredisine başvurduğunuz zaman sizden talep edilen prim tutarı 450 TL ile 550 TL arasında değişmektedir. Her banka ve sigorta şirketi farklı fiyatlar sunmaktadır.

Ödenecek bu ücretler yıllık olmaktadır, kullandığınız kredinin süresi boyunca tekrarlatmanız gerekmektedir. İlk yıl ödemesi kredi alındığı zaman yapılmaktadır, kalan ödemeler ise yıllık olarak takip edilmeli ve yapılmalıdır. Sigorta yeniletme işlemi yapılmadığı takdirde ise kredi borcu herhangi bir gerekçe sunulmadan mirasçılarınızdan talep edilmektedir.

Ev Kredisi İçin Hayat Sigortası Zorunlu mudur?

Konut kredisi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir ancak bankalar ödemelerin garanti altına alınmasını istemektedirler ve bu sebeple ısrarla hayat sigortasının yaptırılmasını söylemektedirler. Hayat sigortası bankalar tarafından yapılmamaktadır ancak bankalar sigorta şirketleri ile anlaşıp müşterilerini oraya yönlendirebilmektedirler. Eğer yönlendirilen şirketin yapısı ya da talepleri müşterinin isteklerini karşılamıyorsa farklı bir şirketten de sigorta yaptırabilmektedirler.

Hayat sigortasının zorunlu olmamasına rağmen yaptırılması, günlük hayatta karşılaşılabilecek tüm risklere karşı alınacak önlem olarak müşterilere önerilmektedir. Müşterilerin birçoğu tarafından kabul edilen hayat sigortası konut kredisine başvurulduğunda ilk teklif edilen hizmetler arasındadır.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.