Emlak Nabzı

Fırtına Mağdurlarına Tadilat Desteği

Fırtına Mağdurlarına Tadilat Desteği
68 views
03 Aralık 2021 - 10:05

Ülkeyi etkisi altına alan lodos insanların mağdur olmalarına neden oldu. Şiddetli fırtınanın etkisiyle evlerin çatışı uçarken, ağaçların yıkıldığı görüldü. Ayrıca pek iş yeri ve binanın fırtına nedeniyle çeşitli zararlar gördüğü kaydedildi. Yaşanan bu felaketin ardından çeşitli mağduriyet yaşayan halk tarafından devletin bu durumlarda destek verip vermediği araştırılmaya başlandı. Yapılan araştırmalarla devletin fırtına mağdurlarına tadilat desteği verdiği ortaya çıktı.

Evi Sağlıksız Olanlara Tadilat Parası

Devlet tarafından verilen destekler arasında evi sağlıksız olanlara tadilat parası verildiği ortaya çıktı. Tadilat parası için devlet tarafından belirlenen limitin ise 20 bin olduğu öğrenildi. Buna göre evlerinin sağlıksız ve kötü durumda olduğunu ispat edenler 20 bine kadar yardım alabiliyor.

Yardım Ev Eşyası Olarak Veriliyor

Devlet tarafından fırtına ve sel gibi afet durumlarında vatandaşlara verilen destek tadilat parası ile sınırlı kalmıyor. Ayrıca devlet yardımı ev eşyası olarak da veriyor. Afet durumlarında eşyaları kullanılamayacak duruma gelen kişiler 5 bin tutarındaki eşya desteğinden yararlanabiliyorlar.

Tadilat Parası ve Eşya Desteği Başvuruları

Fırtına felaketi nedeniyle tadilat parası veya eşya desteği almak isteyenlerin yardımı alabilmeleri için başvuru yapmaları gerekiyor. Yardım devlet adına SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı) tarafından veriliyor. Bu nedenle yardım başvurularının da vakfa yapılması gerekiyor.

Yardımlar Barınma Yardımı Olarak Sınıflandırılıyor

Tadilat parası olarak 20 bin veya ev eşyası parası olarak 5 bin TL tutarında yapılan yardımlar genel olarak barınma yardımı olarak adlandırılıyor. Bu yardımların alınabilmesi içinse gerekli şartların taşınması gerekiyor. Vakıf yapılan başvuruları incelemeye alarak şartları uygun olan kişilerin yardımdan faydalanmasını sağlıyor. Evlerin sağlıksız olması, oturulamayacak halde olması veya yıkımın yaşanması gibi durumlar yardım için aranan şartlar arasında yer alıyor.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.