Emlak Nabzı

Isı Pay Ölçer Nedir?

Isı Pay Ölçer Nedir?
18 views
20 Mayıs 2021 - 11:57

Merkezi ısınma sistemlerinde ısı pay ölçer adı verilen cihazlar kullanılır. Peki ısı pay ölçer nedir? Daha detaylı inceleyelim. Bu cihazlar yakıt giderlerine göre ısı paylaşımı yapar. Isıyı kullanım oranına göre eşit şekilde diğer merkezlere dağıtır.

Hassas cihazlardır ve radyatör üzerine takıldıktan sonra kullanılır. Kolon sayısı fazla binalarda çok sık tercih edilir. Binanın gider paylaşımının yapılmasına yardımcı olur. Harcanan enerjiyi de saptar ve hesaplar. Çoğu alanda ısı sayacı olarak kullanılır.

Isı Pay Ölçer Neden Kullanılır?

Bu cihazlar radyatöre monte edilir. Radyatöre monte edilen cihaz, harcanan ısı tüketimini belirler. Üzerinde rakamlar yer alır. Harcanan ısıya göre yakıt parası ödenir. Evde olunmadığı zaman vanaların ayarı düşük seviyeye alınır.

Bu sayede boş yere ısı tüketimi yapılmamış olur. Apartman dairelerinde çok fazla tercih edilir. Daire sakinleri bu cihazlar yardımıyla kullanmadıkları ısının parasını ödememiş olur. Bu sayede apartman sakinleri ısıdan tasarruf eder.

Isı Pay Ölçer Sistemleri Nasıl Kurulur? Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Apartmanlardaki ihtiyaç ve gereklilikler her zaman aynı olmaz. Isı pay ölçer sistemlerin kurulması için öncelikle talepte bulunmak gerekir. Apartman dairesinde yaşayan kişiler bu talepte bulunabilir. Bu işlem sonrası apartmanda bazı keşifler yapılır. Radyatör detaylı şekilde incelenir ve gerekli aparatlar belirlenir. Vanaların bağlantı çapları ve yönü tespit edilir. Tespit sonrası montaj için gerekli kaynak işleri yapılır.

Radyatör üzerinde yer alan değerler not edilir. Pay ölçerler takılır ve seri numaraları, daire sayıları cihaza kaydedilir. Monte işlemlerini yetkili bir kişi yönetir. Tamamen biten monte işlemleri sonrası deneme okumaları yapılır.

Bu işlemler biraz uzun sürebilir. Isı pay ölçer cihazları uzun ömürlüdür. Uygun şekilde monte edildiği taktirde 10 yıl kadar rahatlıkla kullanılır. Cihazın pilleri azalabilir. Bu durumda cihaz pilin azaldığına dair uyarı verir.

Isı Pay Ölçer Cihazların Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Elektronik cihazlar olduğu için kurulumunda ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır”:

  • Radyatör üzerinde yer alan ısı pay ölçer cihazların su ile temas etmemesi gerekir. Temizleme işleminde suyla yıkamak yerine, nemli bir bezle silmek daha doğru olacaktır.
  • Faturaların normalden yüksek gelmesi durumunda ısı pay ölçer kontrol edilmelidir. Arızalanma riskine karşı gerekli önlemleri almak gerekir.
  • Apartmanda yapılan boya, badana, ilaçlama gibi işlemlerden önce pay ölçerleri koruma altına almak gerekir. Bu cihazlar koruma altına alınmazsa yanlış değerler gösterebilir.
  • Isı pay ölçerler üzerinde biriken toz, kir ve paslanmalar cihaza zarar verir. Cihazı tozdan ve olumsuz çevre koşullardan korumak için demonte ve monte işlemlerinde dikkatli olun.
  • Düzenli olarak havalandırın.
  • Temizlik işleminden önce termostatik vanaları düşük ayara getirin. Bu yöntem sayesinde faturada daha düşük fiyatlar görmek mümkün olacaktır. Temizlik sonrası ise vanaların tekrar eski ayarına getirilmesi gerekir.

Temizleme işlemleri esnasında bunlara dikkat etmek cihazın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Yanlış kullanım ve yanlış temizleme cihazın sık sık arızalanmasına sebep olur. Bu da maddi yönden kişiyi olumsuz etkiler.

Isı Pay Ölçerler Manipüle Edilir Mi?

Bu cihazların manipüle edilmesi zordur. Bu cihazlar yapılan tüm işlemleri kaydeder. Cihazın aşırı sıcak veya aşırı soğuk olması, yerinden sökülmesi gibi durumlarda bu işlemler hakkında sisteme bilgi verilir. Ürünler sistem vasıtası ile kontrol edilir ve uygunsuz durumlarda gerekli bilgi gerekli kişilere sunulur. Cihaz arızalanırsa da firma tarafından apartman yönetimi uyarılır ve gerekli işlemler gerçekleştirilir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.