Emlak Nabzı

Kadastro Nedir? Çeşitleri Neler?

Kadastro Nedir? Çeşitleri Neler?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
118 views
10 Aralık 2021 - 12:35

Tapu ve kadastro söz grubu herkes tarafından bilinmesine rağmen kadastro nedir sorusu genellikle cevaplanamamaktadır. Ülkeler için çok önemli olan kadastro düzeni birçok hukuk işlemde rehber olan bir yapıdır. Ülkede yer alan tüm taşınmaz mülk ve arazilerin sınırlarının, değerinin ve hukuki durumunun devlet yetkilileri tarafından tespit edilip kayıt altına alınması işlemi kadastro olarak tanımlanmaktadır. Kısaca tapulama işlemi olarak da tanımlanmaktadır.

Kadastro Çeşitleri Nelerdir?

Kadastro kendi içerisinde üç farklı çeşide ayrılmaktadır. Kadastro çeşitleri yapılacak olan işleme göre birbirlerinden ayrılır. Bu çeşitler;

  • Geometrik kadastro,
  • Hukuki kadastro,
  • Mali kadastro, olarak sıralanmaktadır.

Geometrik kadastro, taşınmazların sınırlarının ve net konumunun yapılan ölçümler sonrasında belirlenmesine verilen isimdir.

Hukuki kadastro ise taşınmazın sahibi olan kişinin, gayrimenkul üzerindeki haklarının belirlendiği kadastro türüdür.

Mali kadastro da taşınmazın değerinin belirlendiği yapıdır.

Kadastro İşlemi Neden Yapılmaktadır?

Kadastro işleminin yapılması birçok farklı sebebe bağlanabilir. Bu sebeplerden ilki daha öncesinde tapuya kaydolmamış olan gayrimenkullerin kaydının tamamlanmasıdır. Hemen ardından taşınmaza ait kadastro planları oluşturulmaktadır.

kadastro nedir

Taşınmazların gerçek hak sahiplerinin kimler olduğunu belirlemek adına da kadastro işleminin yapılması şarttır. Aksi halde uyumsuzlukların yaşanması durumunda hukuk düzeninin kimi dikkate alacağı konusunda karışıklıklar yaşanır.

Her yıl ödenen emlak vergisinin belirlenebilmesi için de kadastro işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bilindiği üzere emlak vergileri taşınmazın değeri üzerinde hesaplanır. Bu değer yasalarca belirlenmezse net bir vergi talebi oluşamaz.

İnsanların mülkiyet haklarının korunması da kadastro sayesinde olmaktadır. Kadastro nedir sorusunu soran kişiler genellikle sahip oldukları evlerin inşaatı sırasında haklarının kadastro sayesinde korunduğunu bilmemektedir. Arsa sınırları net bir şekilde belirlenir ve bu sınırların aşılmasına izin verilmez.

Kırsal kalkınma ve imar planlaması için de kadastro işlemleri temel oluşturmaktadır. Hali hazırda insanların kullanmadığı arazilerin durumu Tapu ve Kadastro kurumu üzerinden rahatlıkla öğrenilebilmektedir.

Çok sayıda insan sahip oldukları yapının özelliklerinin tamamını öğrenmek adına kadastro birimi ile iletişime geçmez. Sahip oldukları araziler sebebiyle karşılarına çıkabilecek bir sorunda kadastro birimine başvurular yapılır. Ancak çok daha öncesinde bu araştırmaların yapılması önemlidir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.