Emlak Nabzı

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
167 views
10 Aralık 2021 - 13:26

Kira sözleşmesi imzalanırken hem kiracının hem mülk sahibinin ileride bir problem teşkil etmeyecek şekilde sözleşmeyi hazırlaması gerekir. Sözleşmenin maddelerini mümkünse birlikte hazırlayıp mümkün değilse de sözleşmenin taslak halini her iki tarafında görmesi ve ileride herhangi bir yanılgıya düşürecek maddelere yer verilmemesi gerekir.

Kira Sözleşmesi Maddeleri Neleri İçermelidir?

Sözleşmenin maddeleri açık ve net olmalıdır. Şaibeli maddelere açıklık getirilmelidir. Sözleşmenin yapıldığı konutun özellikleri genel olarak belirtilir. Tapu bilgileri de sözleşmede net bir şekilde yer almalıdır. Kiranın tutarı ve var ise depozito kira sözleşmesinde herhangi bir yanılgı yaratmayacak şekilde belirtilir. Aidat gibi ödemelerin kim tarafından üstleneceği de belirtilir.

Kira Sözleşmesi İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira Sözleşmesi Her Yıl Yenilenmeli Mi?

Kira sözleşmesi yıl sonunda otomatik olarak yenilenir eğer kiracı sözleşme bitmeden konuttan ayrılmak isterse bunu sözleşmenin yılı dolmadan 15 gün öncesinden konut sahibine iletmesi gerekir. Bu durumu kiracının konut sahibine belirtmemesi durumunda sözleşme bir yıl daha geçerli hale gelir ve sorumlulukları kiracının üzerine geçmiş olur.

Kira Sözleşmesi Ne Gibi Durumlarda İptal Olur?

Kira sözleşmesinin kiracı tarafından iptal olması için sözleşmese belirtilmeyen ya da belirtildiği halde düzeltilmeyen şeylerin kiracı tarafından itirazı sonucunda hala düzeltilmemesi gibi durumlarda kiracı sözleşmeyi iptal eder. Konutta sonrasında da oluşabilecek sorunlarda da kiracı sözleşmeyi iptal edebilir. Bu sorunlar uzun süreli tadilat işleri ya da komşular arası anlaşmazlık olabilir.

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.