Emlak Nabzı

Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?
56 views
04 Mayıs 2021 - 7:19

Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır? sorusu pek çok ev sahibinin merak ettiği bir sorudur. Bu açıdan kira hukuku kiraya veren ve kiralayan kişiler arasında meydana gelen uyuşmazlıklarda uygulanan hukuki düzenlemeleri içermektedir. Bu düzenlemelere göre kira sözleşmesi bu iki taraf arasında imzalanmaktadır.

Sözleşme kapsamında ise evini kiraya veren bir kişi, karşılık olarak kiracıdan kira bedelini almaktadır. Ancak kiracı ile 1 yıllık sözleşme yapılsa dahi haklı bir sebep olmadığı sürece kiracı çıkartılamamaktadır. Sadece kiracı, sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle kira sözleşmesini sona erdirebilmektedir.

Fakat yeni kanun kapsamında, 10 yılını doldurmuş olan kiracıların geçersiz bir şekilde tahliye edilebilmesi mümkün bir hale gelmiştir. Kiracının ölmesi durumu ise tahliye adına net bir neden değildir.

Kiracının Kirayı Ödememesi Nedeniyle Evden Çıkarılması

Kiracı nasıl çıkarılır sorusunun haklı bir cevabı olması gerekmektedir. Bu açıdan kirayı ödemeyen bir kiracı tahliye edilebilmektedir. Kiranın bir kereye mahsus olarak ödenmemesi veya geç ödenmesi durumlarında dahi ev sahibi kiracıyı evden çıkarma hakkına sahiptir. Sonrasında ev sahipleri ödenmemiş olan kira borçları için icra takibi başlatabilmektedir.

Ancak bu dava sırasında tahliye talebinde bulunulmazsa ve yalnızca kira borçları talep edilirse, ilerideki tahliye talep hakkı kaybedilmektedir. Bundan dolayı icra takibinin istenmesinden önce tahliye talebinin verilmesi büyük bir öneme sahiptir.

Sonuç olarak eğer bir dönem içinde kiranın ödenmemesi nedeniyle 2 ihtar haklı olarak gönderilmişse, kiracıya ödeme ihtarı gönderilmesine rağmen 30 gün içinde ödeme yapılmamışsa ve kiralanan ev kötü amaçlar için kullanılıyorsa kiracı evden çıkarılabilmektedir.

Yazılı Tahliye Belgesi ile Kiracının Evden Çıkarılması

Kiracı nasıl çıkarılır sorusunun bir diğer cevabı ise yazılı tahliye taahhüdüdür. Bu açıdan kiracının yazılı tahliye belgesini vermiş ise, bu belgeye dayandırılarak kiracı evden çıkarılabilmektedir. Fakat kiracıdan alınan bu belgesinin geçerli olması gerekmektedir. Bunun için gerekli olan birtakım maddeler vardır.

Eğer belge bu maddeleri içermiyorsa, bu durumda taahhüt geçersiz sayılarak dava reddedilmektedir. Tahliye belgesinin geçerli olabilmesi için ise aşağıdaki hususlar gerekmektedir:

  • Taahhütname yazılı olmalıdır.
  • Kiracı tarafından bizzat ya da temsilcisi tarafından verilmiş olması gereklidir.
  • Taahhütname üzerinde belirli bir tarih yazmalıdır.
  • Belgede bulunan imzanın, kira sözleşmesindeki imza tarihinden sonra olması gereklidir.

Eğer yukarıda sıralanan şartlar karşılanıyorsa, tahliye davasının, tahliye tarihini takip eden 1 ay içinde açılmalıdır. Aksi halde, kiracının kira sözleşmesini neden vermeden sona erdirme olanağı ortadan kalkmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.