Emlak Nabzı

Kiralık Ve Satılık Konutlarda Fiyat Krizi Çözülebilir Mi?

Kiralık Ve Satılık Konutlarda Fiyat Krizi Çözülebilir Mi?
91 views
10 Aralık 2021 - 13:24

Ülkemizde ev almak, birçok kişinin hayalleri arasında yer alıyor. Büyükler, ev almak konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Ancak değil ev almak, kiralamak bile zorlaşıyor. Çünkü Covid-19 salgınından sonra ev fiyatlarındaki artış durmak bilmiyor.

Covid-19 sadece sağlıkta değil piyasada da olumsuz etkiledi. Evini kiralamak isteyenler kiraya zam yaptı, satmak isteyenler ise ev almayı imkansız hale getirdi. Bu durumda mağduriyet yaşayan vatandaşlar, fiyat krizinin ne zaman çözüleceğini merak ediyor.

Kiralık Ve Satılık Konutlarda Fiyat Krizi Çözülebilir Mi?

Kiralık Ve Satılık Konutlarda Fiyat Krizi Çözülebilir Mi?

Açıklanan Rapor Dudak Uçuklattı

Konut fiyatlarındaki artışlar, bilimsel araştırmalara da konu oldu. Bahçeşehir Üniversitesi’nin 2021 Kasım ayında sunduğu rapora göre satılık konutların metrekare fiyatlanmasında %47,5 oranında artış oldu. En çok zam yapan illerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir yer alıyor.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise ülke genelinde kiralar %50 arttı. İstanbul’da ise bu durum çok farklı. İstanbul’un birçok semtinde bu oran %150’ye kadar çıktı.

İnşaat Süreleri Durumu Zorlaştırıyor

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nizameddin AŞA, inşaat sürelerinin uzamasının da bu durumu olumsuz etkilediğini vurguluyor. AŞA, ülkemizde inşaat sürelerinin 12 ile 24 ay arasında değişkenlik gösterdiğini, ancak belediyelerin yaklaşık bir yıl sonra ruhsat verdiğini, bu da işin zorlaşmasına neden olduğunu belirtiyor.

İnşaatların tamamlanması ve ruhsat konusunda problem yaşanmaması halinde satılık ve kiralık ev fiyatlarını azalacağı düşünülüyor. Ancak belediyeler, bu konuda açıklamak yapmıyor.

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.