Emlak Nabzı

Muris Nedir? Muris Kimlere Denir?

Muris Nedir? Muris Kimlere Denir?
44 views
10 Mayıs 2021 - 0:29

Muris hayatta olmayan ve miras bırakan kişiler için kullanılan hukuki bir terimdir, miras bırakan kişilerin mirasçılık belgesinde muris ibaresi yer alır, dilimize Arapçadan geçmiştir.

Muris Kişilerin Mirası Nasıl Alınır?

Muris kişinin mirasını alabilmeniz için birinci dereceden akrabası olmanız gerekiyor, eğer ölen kişi anneniz, babanız yada eşiniz ise muris kişinin mirasından pay almaya hak kazanıyorsunuz.

Muris kişinin mirasını kullanabilmek için veraset ilamı çıkarttırmanız gerekiyor, Daha sonra diğer hak sahipleri ile noter dairesine gidip mirası pay ettiriyorsunuz daha sonra mirası aldığınıza dair imza atıp miras devir işlemini bitiriyorsunuz.

Muris Kişi Neleri Miras Bırakabilir?

  • Taşınır ve taşınamaz tüm varlıklar mirasa dahil edilir
  • Muris kişiden kalan emekli maaşı miras olarak sayılır
  • Muris kişinin işletmesi varsa mirasa dahil edilir

Muris kişiden kalan tüm mal varlığı miras kabul edilir, eğer muris olan kişinin çocukları, annesi ve babası ve kardeşleri yoksa eğer eş durumdaysanız direkt olarak tüm mal varlığı size kalır.

Notere giderek tüm mal varlığını üzerinize almanız lazım veraset ilamı dolmadan halletmeniz gerekiyor yoksa tekrar veraset ilamı almak zorunda kalırsınız.

Muris Kişinin Mal Varlığından Feragat Etme

Muris kişinin mal varlığından feragat etmek için notere başvurulması gerekiyor, miras işleri ile ilgili tüm işlemler noter huzurunda kayıt altına alınıyor bu nedenle notere gitmeniz işlerinizin büyük bir kısmını oluşturuyor.

Noter görevlisinin miras reddi ile ilgili vermiş olduğu formu eksiksiz bir şekilde doldurup formun alt kısmında bulunan imza bölümüne tükenmez kalem ile ıslak imzanızı atarak miras reddini onaylayarak  işlemi tamamlıyorsunuz. Bu işlemden sonra muris kişinin mirasından feragat ederek mirastaki hakkınızı aileden başka birine devrediyorsunuz.

Mirastan feragat ettiğiniz zaman size miras dağıtımı sırasında pay verilmiyor hakkınızı devrettiğiniz birinci dereceden başka biri sizin hakkınızı alıyor. Mirasçılık hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bağlı olduğunuz notere giderek bilgi alabilirsiniz.

Muris kişinin mirası hakkında uygulanabilecek işlemler bu şekilde yürütülüyor, tüm işlemleriniz için muhatap olacağınız yer noterler noterin yönlendirmesiyle işlemler yapılıyor

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.