Emlak Nabzı

Müteahhitler Tapu Harcının Kaldırılmasını İstiyor

Müteahhitler Tapu Harcının Kaldırılmasını İstiyor
78 views
02 Aralık 2021 - 13:50

İMKON başkanı Tahir Tellioğlu Dünya Gazetesi’ne röportaj verdi. Başkan bu röportajda döviz kurunun inşaat müteahhitlerine olan etkisini anlattı. Tellioğlu’nun açıklamalarına göre yeni konutların üretilmesi için müteahhitler tapu harcının kaldırılmasını istiyor. Bunu ise 150 m²’nin altındaki konutlar için yapılmasını talep ediyor.

İstanbul Ev Fiyatları Açıklaması

İMKON başkanı Tahir Tellioğlu açıklamasında döviz kurundaki artışlar ve KDV’nin yüksek olması nedeniyle İstanbul’daki ev fiyatlarından beklentisini dile getirdi. Tellioğlu’na göre KDV’nin düşürülmediği ve tapu harcının ilgili konutlarda kaldırılmadığı durumlarda ev fiyatları 3 milyon TL civarında olacak.

İnşaat Malzemeleri Alımında Sıkıntı Yaşanıyor

Tahir Tellioğlu’nun açıklamalarına göre döviz kurundaki hareketlilik inşaat malzeme fiyatlarını da etkiliyor. 2021 yılının son 6 aylık döneminde malzemelerin %150 oranında artış göstermesi malzeme alımında sıkıntı yaşanmasına neden oluyor. Bu nedenle de alınacak malzemelerden talep edilen KDV oranının %8 oranına düşürülmesi gerektiğini savunuyor.

İnşaat Firmalarının Azalış Yaşadığını İfade Ediyor

İnşaat malzeme fiyatlarının yüksek olması ve inşaat firmalarının malzeme alamaması konut yapımının da aksama yaşamasına neden oluyor. Tellioğlu yaşanan fiyat yüksekliği nedeniyle inşaat firmaları sayısında azalış yaşandığını ve %70 oranında firmanın kapandığını belirtiyor. Beklentilerinin %20-30 aralığında olduğunu ve bu görülen oranın oldukça yüksek olduğunu vurguluyor.

Kamu Müteahhitleri Fiyat Farkı İstiyor

İMKON başkanı açıklamalarında kamu müteahhitlerine de değindi. Başkana göre kamu müteahhitleri devletten fiyat farkı istiyor. Bu farkın ise 8-10 milyar TL arasında olmasını talep ediyor. Bu sayede kamu için çalışmakta olan 30 000 müteahhidin varlık sürdürmeye devam edebileceğini belirtiyor.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.