Emlak Nabzı

Otopark Yönetmeliği 6 ay ertelendi

Otopark Yönetmeliği 6 ay ertelendi
64 views
02 Temmuz 2020 - 11:01

Bakanlıkça hazırlanan Otopark Yönetmeliği Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” yürürlük tarihine ilişkin değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kapsamda, yönetmeliğin “30 Haziran 2020” olan yürürlük tarihi “31 Aralık 2020” olarak değiştirildi.

Otopark yönetmeliği nedir?

Her daireye 1 otopark zorunluluğu getiren Yeni Otopark
Yönetmeliği son yapılan düzenleme 15 Eylül’de yürürlüğe girdi. Eski yönetmelikte yer alan üç daireye bir otopark zorunluluğu, yeni düzenlemede her daireye bir otopark olarak değiştirildi.

Her daireye bir araç yeri

Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre, her daireye 1 otopark şartı belediyelere verilen yetki ile ihtiyaca göre arttırılabilecek. Yeni yönetmeliğe göre, zeminin altında kalmak şartıyla yan ve arka bahçelerin tamamının altı, ön bahçenin de yola 3 metre mesafe kalana kadar altı tamamen otopark yapılabiliyor.

İstanbul otopark yönetmeliğini pdf olarak indirmek için tıklayınız. istanbul-otopark-yonetmeligi

Araziler birleştirilip otopark olacak

Zemin altındaki otoparklar ise imardan sayılmayacak. Otoparkın zemin üstünde görülmemesine yönelik şart aranacak. Yapılan düzenlemeye göre, komşular arasında otopark için parsel birleşimlerine izin veriliyor. İki komşu bahçelerini birleştirip, otopark yapabilecek.

Otoparkların Amacı Dışında Kullanılamaması:

Yapı kullanma izni alındıktan sonra otopark yerleri plan ve Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak başka amaçlara tahsis edilemez.

İdare, bina otoparklarının kullanımını engelleyici her türlü ihlalleri önlemekle yetkili ve görevlidir. Aksi uygulamalarda İmar Kanunu’nun ilgili hükümleri uygulanır. Bina Otoparkı

Yapılamayan Parsellere İlişkin Esaslar:

Bina içinde veya parselinde otopark yapılması mümkün olmayan yapıların durumu ilgili idare tarafından imar durumu ile ilgili ilk müracaat tarihinden başlayarak 30 gün içinde ilgilisine gerekçeleri ile birlikte bildirilir.

İdareler bina otoparkı yerine otopark sorununun nasıl çözümleneceğini, binanın hangi bölge veya genel otoparkından yararlanacağını da bildirmekle ve bu otoparkları tesis etmekle yükümlüdür. Bu durumda bölge veya genel otoparktan yararlananlardan ayrıca
kullanım ücreti alınmaz.

Özellikle de büyük şehirlerde yaşanan otopark sorunu için kesin çözüm olarak gösterilen yönetmeliğin ertelenmesi müteahhitleri ve inşaat sektörünü memnun ederken toplumdan farklı tepkilerin yükselmesine neden oldu.

OTOPARK YÖNETMELİĞİ  NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce yapılan tüm açıklamalarda söz konusu yönetmeliğin 2020 yılı ile uygulamaya geçirileceği duyurulmuştu.  Ancak korana virüs salgınının patlak vermesi ve salgın döneminden olumsuz bir şekilde etkilenerek büyük darbe alan inşaat sektörünün yoğun talepleri ile 30 Haziran 2020 tarihi itibari ile hayata geçirilmesi beklenen otopark yönetmeliği bir kere daha ertelenmiş oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.