Emlak Nabzı

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Reddi Miras Nasıl Yapılır?
35 views
13 Mayıs 2021 - 12:22

Reddi miras nedir nasıl yapılır? Vefat eden bir kişinin mal varlığı aktifi ve pasifi ile yani alacakları ve borçları ile birlikle mirasçılarına intikal eder. Böyle bir durumda ben mirasçısı olduğum kişinin yalnızca pozitif kısımlarını almak borçları ile muhatap olmamak istiyorum talebinde bulunulamaz.

Miras bir bütün olarak mirasçısına geçiş yapar. Murisin mirasından pay alacak olan kişiler yasal mirasçıları ya da atanmış olanlardır.

Miras bırakanın borçlarının çok fazla olması, borca batık olması, pasif mal varlığının aktif mal varlığından fazla olması durumunda ya da aile içi, manevi meseleler sebebi ile bir kişi mirası reddetmek isteyebilir. Bu duruma reddi miras adı verilir. Mirastan tüm hakları ile vazgeçmek anlamına gelir.

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Reddi miras beyanı yazılı ya da sözlü yapılabilir. Ancak reddi miras beyanı herhangi bir şart içermemelidir. Yani miras bırakanın borçları alacaklarından çok ise reddi miras yapacağım gibi bir beyanda bulunulamaz. Reddi miras beyanı herhangi bir tereddütte yer vermeyecek şekilde açık ve net olmalıdır.

Reddi miras davaları ile murisin son yerleşim yerindeki sulh hukuk mahkemesi ilgilenir. Reddi miras davası hısımsız bir davadır.

Reddi Miras Yapınca Ne Olur?

Miras bırakanın birden fazla mirasçısı var ise bunlardan yalnızca bir tanesi reddi miras yaptıysa reddi miras işleminden sonra kalan mal varlığı geriye kalan mirasçılar arasında bölüştürülebilir. Mirasçıların tamamı birden reddi miras beyanında bulunursa o zaman terekenin yani murisin geriye kalan mal varlığının bütünü iflas hükümlerine tabii olarak paylaştırılır ve borçlar mümkün olduğunca ödenmeye çalışılır.

Bütün borçlar ödendikten sonra yine bir miktar mal kalırsa, kalan mal sanki hiç reddi miras yapılmamış gibi mirasçılara, mirasçılık pay oranlarına göre tekrar miras olarak geçecektir. Reddi miras yapan kişinin bu işlemi kalan mal varlığından hiçbir şeye dokunmadan yapmış olması gerekir. Altsoyun mirası reddetmesi durumunda miras sağ kalan eşe geçer.

Reddi Miras Süresi Ne Kadar?

Reddi miras işleminin süresi ölümün üzerinden 3 ay geçmekle son bulur. Murisin ölümünün geç öğrenilmesi durumunda geç öğrenme ispat edilir ise öğrenmenin gerçekleştiği andan itibaren 3 ay içerisinde reddi miras işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu 3 aylık süre hak düşürücüdür ve 3 ayın sonuna reddi miras davası açılamaz.

Atanmış mirasçılar için kanunda ön görülen 3 aylık süre kendisine vasiyetnamenin bildirildiği tarih ile başlar. Mirası reddedemeden ölen mirasçının ret hakkı kendi mirasçılarına geçiş yapar. Ret sonucunda miras, redden önce mirasçı olmayanlara geçerse ret süresi önceki mirasçının mirasın reddedildiğinin öğrenildiği tarih ile başlar.

Reddi Miras Nasıl Yapılır Video Anlatımı

Reddi Miras Şartları

Murisin mirasından hiçbir talepte bulunmama anlamına gelen reddi miras işleminin gerçekleştirilebilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir.

Bu şartlar;

  • Ölümün üzerinden 3 aydan fazla süre geçmemiş olması
  • 3 aylık süre içerisinde açık ya da örtülü bir biçimde mirasçı gibi davranılmamış olması
  • Murisin mirasına hiç dokunulmamış olması
  • Reddi miras beyanının bir şarta bağlanmamış olması

Şeklinde sıralanır. Bu şartlardan birine uyulmamış olması durumunda mirasçı reddi miras davası açamaz

Reddi Mirasın Sonuçları Nelerdir?

Bir ya da birkaç yasal mirasçı mirası reddederse bu kişiler miras bırakandan önce ölmüş gibi değerlendirilir. Dolayısıyla artık mirasta hak sahibi olmazlar. Bu yasal mirasçılar ile aynı zümrede kim varsa mirasçıların miras hakları bu kişilere geçer. Tüm mirasçılar mirası reddederse murisin terekesi iflas hükümlerine göre tasfiye edilir.

Atanmış mirasçılar tarafından mirasın reddedilmesi durumunda atanmış mirasçının hakkı direkt olarak yasal mirasçılara geçer.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.