Emlak Nabzı

Röper Nedir

Röper Nedir
119 views
01 Mayıs 2021 - 8:00

Röper bir inşaat terimidir. Röper nedir sorusunu kısaca incelemek gerekirse röper, inşaat yapılan arazi üzerinde bir noktanın istenildiği vakit kolayca bulunması için ya da bu noktanın kaybolduğu bir durumda yeniden yerini tespit edebilmek amacıyla bu noktanın yakınlarında sabit tesislere olan yatay uzunlukların ölçülmesiyle bir kroki bağlama aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Röperin ana amacı inşaat sahalarındaki ölçümlemeyi yapmaktır. Röperin doğru şekilde seçilmesiyle birlikte istenilen arazinin ölçümü bu işle ilgilenen ekipler tarafından kolayca yapılacaktır. Röperi daha iyi kavramak için belli başlı röper terimlerini de bilmek gerekir. Bu terimleri de kısaca inceleyecek olursak;

  1. Röper kazığı, röper noktasını belirlemek üzere yapılan çakılan kazığın adı olarak karşımıza çıkmaktadır.
  2. Röperli kroki, röperlere göre arazinin konumunu ve ölçüsünü gösteren krokidir.

Röper yapılması son zamanlarda yapılan bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat inşaat sırasında çok önemli noktalar bulunmaktadır. İşte bu noktaların daha net bir şekilde anlaşılması için artık röper işlemi aslında zorunlu bir işlemdir desek doğru söylemiş oluruz. Son zamanlarda ortaya çıktığı için de röper nedir sorusunun sıklıkla arandığını da görüyoruz.

Röper noktasının oldukça önemli bir yapısı bulunmaktadır. Fakat noktaları seçerken de dikkatli olmak gerekir. Röper işlemi yapılırken bir noktanın yerinin tespit edilirken zorluk yaşanmaması için çevresindeki birçok sabit tesisten ve yapıdan da yardım alındığını yukarıda belirtmiştik. Bu tesisler ve yapılan genellikle elektrik direkleri, binalar, ağaçlar ve telefon direkleri olarak seçilmektedir. Bunun da sebebi bu tür yapıların yerinin çok zor değişmesi ve bu sebeple de röper noktasında herhangi bir sapma, karışıklık olmayacaktır.

Röper İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Röper nedir sorusunu cevapladıktan sonra röper işleminde ne tür hususlara dikkat etmek gerekir bunları incelemek gerekir. Öncelikle yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi röper noktası seçildikten sonra yakınlarında yer alan tesis ve yapıların sabit ve değişmez yapıda olması oldukça önemlidir.

Eğer bu tür seçtiğiniz yapıların yeri değişmesi durumunda ister istemez röper işlemi başarısız olacaktır yani dikkat edilmesi gereken en önemli husus olarak karşımıza bu çıkmaktadır. Diğer hususları da incelemek gerekirse;

  • Öncelikle röper noktalarının sağlam bir zeminde seçilmesi gerekir. Yani bu seçilen nokta sonrasında kaybolacak türde bir zeminde seçilirse zaten röper işlemi başlamadan başarısızlıkla sonuçlanmış olacaktır. Bunun yanı sıra arazide kolay bir noktada seçilmesi de oldukça önemlidir. Engebeli noktalarda, zorlu yerlerde seçilen röperlerde verim düşecektir.
  • Ölçme şeridine önem vermek gerekir. Yani röper noktası seçildi ve sonrasında kroki bağlanması için de elektrik direkleri, binalar tercih edildi diyelim. Fakat nokta ile seçilen yapı arasındaki uzaklık ölçme şeridinden fazla olursa noktanın yeniden seçilmesi gerekecektir.
  • Bu işlemi mutlaka uzman ekipler yapmalı ve gerekli ölçümleri gerekli koşullarda yapması gerekir.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.